MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Przystanek Majówka”, czyli Przegląd Piosenki Biesiadnej Seniorów po raz trzeci. Zespół Maki i Chabry świętował 10-lecie działalności

Damian Cieślak
Damian Cieślak
„Przystanek Majówka” pod takim hasłem odbyła się trzecia edycja Przeglądu Piosenki Biesiadnej Seniorów w Gizałkach. Podczas imprezy świętowano 10-lecie działalności zespołu wokalnego „Maki i Chabry”
„Przystanek Majówka” pod takim hasłem odbyła się trzecia edycja Przeglądu Piosenki Biesiadnej Seniorów w Gizałkach. Podczas imprezy świętowano 10-lecie działalności zespołu wokalnego „Maki i Chabry” Damian Cieślak
„Przystanek Majówka” pod takim hasłem odbyła się trzecia edycja Przeglądu Piosenki Biesiadnej Seniorów w Gizałkach. Podczas imprezy świętowano 10-lecie działalności zespołu wokalnego Maki i Chabry. Wystąpiły również grupy z Czermina, Dobrzycy oraz Stawiszyna. Seniorzy grali, śpiewali i szaleli na parkiecie!

„Przystanek Majówka”. III Przegląd Piosenki Biesiadnej Seniorów w Gizałkach

„Przystanek Majówka” pełen dobrej zabawy. Seniorzy grali, śpiewali, szaleli na parkiecie i świętowali 10-lecie działalności zespołu Maki i Chabry. W Gizałkach we wspaniałej, rodzinnej atmosferze odbył się III Przegląd Piosenki Biesiadnej Seniorów, połączony ze wspomnianym jubileuszem.

Dalsza część tekstu pod wideo

„Przystanek Majówka” w Gizałkach - zobacz materiał wideo

od 12 lat

- Głównym celem imprezy, jak sama nazwa wskazuje, jest przedstawienie twórczości i dorobku artystycznego amatorskich zespołów i grup śpiewaczych. Przedsięwzięcie nie tylko sprzyja pokazaniu talentu, pasji czy bogactwa kulturalnego, ale stanowi również doskonałą okazję do wspólnego biesiadowania i integracji - podkreśla Judyta Podsadna, dyrektorka Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach z/s w Tomicach. - Nazwa nawiązuje do miesiąca, w którym wszystko się odradza, budzi do życia, po to, by nas cieszyć i sprawiać nam przyjemność, co można porównać do radości, jaką czerpią seniorzy z każdego śpiewanego utworu. Majówka to wspólna zabawa, natomiast przystanek to miejsce zatrzymania się na chwilę, odpoczynku, ale też rozmów z napotkanymi ludźmi - wyjaśnia.

W III Przeglądzie Piosenki Biesiadnej Seniorów uczestniczyli:

  • zespół Kalina z Czermina;

  • Błękitne Modraczki z Dobrzycy

  • Wesoła Kapela z Dobrzycy;

  • Maki i Chabry z Gizałek.

  • grupa Stawiszynianki

  • Swojski Kwartet ze Stawiszyna;

Każdy występ nagradzany był owacjami i... ptasim śpiewem, a to za sprawą małych, dźwięczących przedmiotów przygotowanych przez GCK. Zespoły otrzymały upominki, które wręczali wójt gminy Gizałki Robert Łoza i przewodniczący rady Jacek Dąbrowski.

Maki i Chabry świętowały 10-lecie działalności

Podczas imprezy, jak wspomnieliśmy wcześniej, gizalski zespół Maki i Chabry świętował 10-lecie działalności. Amatorską grupę tworzą członkowie Koła nr 5 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gizałkach. Ćwiczą oni raz w tygodniu pod kierunkiem instruktora muzycznego i akompaniatora Wojciecha Grzeszczaka. Zespół powstał z inicjatywy nieżyjącej już Jolanty Roszak, poprzedniej dyrektorki GCK.

- To była osoba, która doskonale rozumiała potrzeby osób starszych i wiedziała, że dzięki wspólnym spotkaniom i muzykowaniu seniorzy na nowo poczują radość życia - mówi Judyta Podsadna.

Spotkanie organizacyjne odbyło się w lutym 2014 roku. Już w marcu rozpoczęły się próby. Początkowo grupa liczyła 23 osoby. Po miesiącu przygotowań zespół po raz pierwszy zaprezentował się szerszej publiczności. Premierowy występ miał miejsce podczas Gminnego Dnia Seniora w Rudzie Wieczyńskiej. Muzyków możemy usłyszeć również choćby podczas dożynek, finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Narodowego Święta Niepodległości czy przeglądów organizowanych w bliższej i nieco dalszej okolicy. Maki i Chabry śpiewały także w gminach partnerskich Gizałek, czyli m.in. w niemieckim Apen, francuskim Anor czy belgijskim Momignies.

Nazwa zespołu powstała spontanicznie podczas jednej z prób.

- Maki to panie, a chabry - panowie, a wszystko w nawiązaniu do krajobrazu naszej gminy, która odznacza się niezwykłym pięknem przyrody - opowiada Jadwiga Sołtysiak, liderka grupa.

Podczas jubileuszu minutą ciszy uczczono pamięć założycielki oraz zmarłych członków: Stanisławy Wojciechowskiej, Stanisławy Adaszak, Maryli Budzińskiej, Bożeny Kaźmierczak i Zygmunta Sroczyńskiego.

Czwartkowa uroczystość stanowiła również okazję do podziękowań instytucjom, osobom, które na przestrzeni lat w różny sposób wspierały zespół. Osobiście upominki odebrali: wójt Robert Łoza, były przewodniczący gizalskiej rady Roman Rojewski, Judyta Podsadna i Mariola Walendowska, prezes Banku Spółdzielczego w Pleszewie.

- Jestem dumny, że miałem możliwość wspierać i dopingować, żeby ten zespół powstał. Wiele rozmów na ten temat przeprowadziliśmy z dyrektor Jolantą Roszak. Od początku chcieliśmy, aby było to miejsce, do którego seniorzy będą chętnie przychodzić, miło spędzać czas i to zadziałało - wspominał wójt Robert Łoza. - Zawsze odbierałem i będę odbierał zespół jako ambasadorów gminy Gizałki. Dziękuję za to, że jesteście, że wam się chce - dodawał Roman Rojewski. - Dziękuję za waszą niestrudzoną pracę twórczą i stałą obecność w życiu kulturalnym naszej społeczności. Życzę wiele satysfakcji z realizacji projektów artystycznych, a także radości ze wspólnych dokonań - uzupełniała Mariola Walendowska.

Makom i Chabrom gratulowały również inne zespoły biorące udział w przeglądzie oraz Irena Skowrońska, przewodnicząca Zarządu Rejonowego PZERiI w Pleszewie. Podczas uroczystości Złotą Odznakę Honorową za szczególne zasługi dla związku odebrali Halina Wawrzyniak i Jan Majdecki. Goście mogli obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą historii grupy.

- Zaczynaliśmy od skromnych piosenek ludowych, teraz repertuar jest o wiele bogatszy. Członkowie zespołu są otwarci na rozwój, bardzo się starają, są systematyczni, zdyscyplinowani, a co może najważniejsze dobrze się ze sobą bawią. Tego wszystkiego można się od nich uczyć - mówi Wojciech Grzeszczak.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na wspaniałą zabawę. Do tańca przygrywała Wesoła Kapela.

„Przystanek Majówka”, czyli III Przegląd Piosenki Biesiadnej Seniorów zorganizowało Gminne Centrum Kultury w Gizałkach wspólnie z zespołem Maki i Chabry.

- Bardzo serdecznie dziękuję osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: naszym jubilatom, radnym, piekarni Tomice, KGW Gizałki, KGW Ruda Wieczyńska, KGW Tomice, pracownikom GCK - podkreśla Judyta Podsadna.

Imprezę dofinansowali: starosta Maciej Wasielewski i Bank Spółdzielczy w Pleszewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto