Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIV - wieczna, kołobrzeska baszta do pilnej renowacji

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Jest już drugi przetarg na na remont baszty lontowej w Kołobrzegu. Pierwszy unieważniono, bo jedyna zainteresowana wykonaniem prac firma, gotowa była je wykonać za blisko 1,8 mln zł. Problem w tym, że miasto przeznaczyło na ten cel o połowę mniejszą kwotę.

XIV – wieczna baszta lontowa, zwana przez lata prochową, to jeden z najstarszych zabytków Kołobrzegu. Tym cenniejszy, że po bitwie o miasto w marcu 1945 r. zostało ich w kurorcie niewiele. Baszta stanowiła element murów miejskich. Teraz jest samodzielną budowlą, która się sypie. Dosłownie. Baszta przez wiele lat była własnością PTTK, a potem osoby prywatnej. W 2019 roku, za blisko 630 tys. zł odkupiło ją miasto. Jeśli prowadzono w niej jakiekolwiek prace, to zważywszy na skalę potrzeb, była to tylko kosmetyka.

Od kilku lat problem stał się palącym, bo z dachu baszty – zwłaszcza przy wichurach - zaczęły odrywać się dachówki, kruszy się cegła elewacji. Wokół baszty pojawiły się więc tymczasowy płotek i taśmy. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno przechadzać się bezpośrednio pod murami.

Sprawa jest poważna, bo zabytek trzeba ratować, a czas leci. Nowy przetarg już został rozpisany. - Liczymy na to, że tym razem pojawi się korzystniejsza oferta – tłumaczy rzecznik magistratu Michał Kujaczyński.

Przetarg dotyczy prac związanych z zewnętrzną częścią baszty (wszelkie przebudowy i wymiana izolacji itp. , będą ujęte w kolejnym przetargu). Jak czytamy w dokumentacji przetargowej, renowacja obejmuje remont fundamentów, ścian zewnętrznych, wewnętrznych, dachu wraz z infrastrukturą, projekt budowlany instalacji odgromowej a także projekt robót budowlanych polegających na wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej ścian murowanych piwnicy w budynku baszty. Właściwe roboty renowacyjno-remontowe i hydroizolacyjne, z odgrzybianiem, wymianą stolarki okiennej itd. muszą być prowadzone pod nadzorem archeologicznym, a prace ziemne na terenie wokół baszty, mają być poprzedzone badaniami archeologicznymi.

Otwarcie kopert ma nastąpić 17 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto