Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeologia lotnicza w Kołobrzegu - nowa wystawa Muzeum Oręża Polskiego

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Nowa wystawa w MOP
Nowa wystawa w MOP Muzeum Oręża Polskiego
Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego wzbogaciło się o nową, ciekawą wystawę. Zobaczymy na niej elementy wraków samolotów, które uczestniczyły w działaniach wojennych, prowadzonych we współczesnych granicach Polski. Ich pozyskanie to efekt prac archeologów i współpracy wielu instytucji.

Wystawę "Archeologia lotnicza" można oglądać w oddziale Dzieje Oręża Polskiego przy ul. E. Gierczak 5 w Kołobrzegu. Podczas jej otwarcia dyrektorowi MOP Aleksandrowi Ostaszowi i staroście Tomaszowi Tamborskiemu towarzyszyli: były ambasador Polski przy NATO – Bogusław Winid, ppłk. Tomasz Ogrodniczuk z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, właściciel Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Artur Zys oraz Piotr Wit modelarz i pasjonat historii.

Jak informuje MOP: 'Od kilku lat jednym z kierunków prac naukowo-badawczych Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jest poszukiwanie, zabezpieczenie oraz prezentacja elementów wraków samolotów, które uczestniczyły w działaniach wojennych, prowadzonych we współczesnych granicach Polski. Aktywność ta związana jest z tworzeniem nowej, stałej ekspozycji pt.: „Archeologia lotnicza”, która stanowić będzie element budowanego oddziału Muzeum – Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie. Na dzień dzisiejszy Muzeum prowadzi prace badawcze przy kilku wrakach lotniczych, znajdujących się w różnych rejonach Polski. Prace te są możliwe dzięki współpracy z wieloma instytucjami, organizacjami oraz osobami prywatnymi.

Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz, składa szczególne podziękowania za pomoc w ratowaniu zabytków techniki lotniczej: Zachodniopomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, Urzędowi Morskiemu w Szczecinie, Starostwu Polickiemu, Janowi Mirowskiemu, Robertowi Maziarzowi, Marcinowi Bertman, Arkowi Siewierskiemu ,,Woodhaven”, Piotrowi Brzezińskiemu, Andrzejowi Ossowskiemu, Piotrowi Wit, Muzeum Motoryzacji i Wojskowości w Tanowie, Zachodniopomorskiemu Stowarzyszeniu Dziedzictwo Morza, Grupie Pomorze 1945, Marcinowi Wawrzynkowskiemu z Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego oraz pracownikom muzeum.

APEL Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zaprasza do współpracy wszystkie osoby, posiadające informacje o zabytkach techniki lotniczej, które powinny znaleźć się w polskich muzeach. Prosimy o kontakt na e-mail: [email protected] lub na tel. 601402400."

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto