Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg ku pamięci żołnierzy wyklętych i postaci Piotra Woźniaka w Bytomiu. W wydarzeniu brało udział blisko 300 osób. Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
2 marca w Bytomiu odbył się VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
2 marca w Bytomiu odbył się VIII Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. UM Bytom/Hubert Klimek
Od 2011 roku w pierwszym dniu marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Bytomiu po raz ósmy zorganizowano bieg pamięci im. Piotra Woźniaka. W tym roku prawie 300 osób przebiegło głównymi ulicami miasta.

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Mieszkańcy Bytomia i okolicznych miast wzięli udział w VIII Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. P. Woźniaka "Wira", który odbywał się 2 marca w centrum miasta. Zawodnicy mieli do wyboru dwie długości trasy - 5 i 10 km. Początek i metę biegu zorganizowano przy muszli koncertowej w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, z kolei trasa wiodła ulicami Chrzanowskiego, Woźniaka, Powstańców Śląskich, Witczaka, Prusa, Piekarską, Aleją Legionów i Tarnogórską.

- W biegu na 10 km najszybciej przekroczył metę Adam Kukowka, który pokonał dystans 10 kilometrów, osiągając czas 35 min 12 sekund. Wśród kobiet triumfowała Aneta Suwaj (41 min 50 sekund). O połowę krótszy dystans w najkrótszym czasie pokonali Franciszek Olejnik i Iza Wysłuch. W rywalizacji Nordic Walking pierwsi metę przekroczyli Tomasz Sadowski i Gabriela Niederlińska - czytamy na oficjalnej stronie miasta.

W biegu brali też udział przedstawiciele władz miejskich - wiceprezydent Adam Fras i przewodniczący rady miejskiej - Michał Staniszewski. Organizatorzy dla uczestników przygotowali okolicznościowe medale, a dla tych, z najlepszymi wynikami - statuetki.

Pamięci żołnierzy wyklętych

Prezydent Lech Kaczyński w 2010 roku złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku. Po jego śmierci, prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bytomski bieg w szczególny sposób ma upamiętnić postać Piotra Woźniaka, żołnierza AK i podziemia powojennego, który po wojnie wielokrotnie był więziony przez bezpiekę, a ostatecznie w maju 1949 roku przez Sąd Wojskowy w Rzeszowie skazany na karę śmierci. Ostatecznie wyrok nie został wykonany, ale Piotr Woźniak spędził kolejne lata w więzieniu aż do odwilży. W 1955 roku wyszedł na wolność i rozpoczął pracę naukową. Zmarł w 1988 roku, a jego ciało spoczęło na bytomskim cmentarzu Mater Dolorosa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto