Bój o Kołobrzeg - marzec 1945 r. z Muzeum Oręża Polskiego

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
W tym roku również nie było rocznicowego widowiska "Bój o Kołobrzeg" na kołobrzeskiej plaży. Bo to nie czas na rekonstrukcje walk o miasto sprzed 78 lat, gdy za wschodnią granicą właśnie teraz trwają krwawe walki. Ale Muzeum Oręża Polskiego zadbało o godną oprawę rocznicowych uroczystości.

Oto informacja, którą przygotowali muzealnicy:

"Trwająca dwa tygodnie bitwa o Kołobrzeg była jednym z największych starć miejskich w czasie działań na froncie wschodnim II wojny światowej. Od 4 do 18 marca 1945 r. przez miasto przewinęło się łącznie kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich. Nieskuteczna próba zdobycia miasta z marszu przez Armię Czerwoną sprawiła, że zadanie zdobycia twierdzy spoczęło ostatecznie na 1. Armii Wojska Polskiego dowodzonej przez gen. Stanisława Popławskiego. Trzon oddziałów szturmujących Festung Kolberg stanowiły trzy dywizje piechoty: 3., 4. oraz 6. Wsparcia udzieliła artyleria, pojazdy pancerne oraz lotnictwo. Polacy uczestniczyli w krwawych, ulicznych walkach od 6 marca 1945 r. do ostatnich godzin bitwy. Ponad 1200 na zawsze spoczęło pod gruzami zniszczonej w ponad 80% Festung Kolberg. Zapłacili w ten sposób daninę krwi za początek polskiej historii miasta. Jego symbolicznym przypieczętowaniem stały się zorganizowane 18 marca na kołobrzeskiej plaży uroczyste zaślubiny 1. i 2. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem.

18 marca 2023 roku Muzeum Oręża Polskiego z partnerami zorganizowało na kołobrzeskiej plaży Zaślubin Polski z Morzem poprzedzone wystrzałami z armaty. W tym dniu już o godzinie 10.00 na terenie Muzeum Oręża Polskiego odbyło się spotkanie z ostatnimi żyjącymi kombatantami, którzy walczyli o miasto w 1945 roku. Licznie stawili się mieszkańcy, turyści oraz co szczególnie cieszy młodzież. Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski wręczył kombatantom okolicznościowe upominki, w tym kopie sztandaru 10 Pułku Piechoty z wyhaftowanym szlakiem bojowym jednostki. Sztandar zawisł 11 listopada 1944 na przęśle Mostu Poniatowskiego w Warszawie, gdzie został ostrzelany przez Niemców. Dotarł do Kołobrzegu, gdzie zanurzono go w Bałtyku, był w Berlinie oraz nad Łabą. Hafty wykonano za pomocą zdobycznej maszyny do szycia. Na terenie muzeum zostały uruchomione pojazdy: niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 ( Su-57). Muzeum zorganizowało również dla mieszkańców, turystów, a szczególnie młodzieży Grę Miejską - Bój o Kołobrzeg "Śladami bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945 r.". Gra Miejska - Bój o Kołobrzeg została sfinansowana z Programu Społecznik 2022-2024. Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Gra rozpoczęła się 18 marca 2023 roku o godzinie 10.00 na terenie oddziału MOP Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5a. Uczestnicy musieli przejść około 10 km, aby odwiedzić 9 punktów kontrolnych, które były związane z historią walk o miasto w marcu 1945 roku. Celem gry było zapoznanie uczestników z przyczynami, przebiegiem oraz skutkami kołobrzeskiej bitwy, w której życie straciło około 1,2 tys. Polaków. Gra miała przesłanie patriotyczne, przede wszystkim przypominała o tych, którzy poświęcili swoje życie podczas zdobywania miasta oraz zwracała uwagę na miejsca, gdzie toczyły się najcięższe walki. Gra przeznaczona była nie tylko dla uczestników, ale również umożliwiała wszystkim chętnym udział w spacerze po miejscach pamięci, znajdujących się w Kołobrzegu. Cieszy nas, że tak wiele rodzin postanowiło wspólnie z nami spędzić ten szczególny czas. O godzinie 13.00 uczestnicy gry oraz rekonstruktorzy na kołobrzeskiej plaży przeprowadzili zaślubiny z morzem, które zostały poprzedzone wystrzałami armaty, dostarczonej przez pojazd z okresu II wojny Dodge WC 51/51.

Od godziny 14.00 na terenie muzeum zostały uruchomione pojazdy: niemiecki półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 7 oraz działo samobieżne T-48 ( Su-57). W muzeum dla uczestników gry dostępna była wystawa broni związanej z Bojem o Kołobrzeg. Na terenie muzeum do końca marca znajduje się ogólnodostępna czasowa wystawa poświęcona najnowszym znaleziskom związanym z walkami o Kołobrzeg w 1945 r. m.in. MG 42

(Maschinengewehr 42) – uniwersalny karabin maszynowy produkcji niemieckiej zgłoszony do Muzeum przez pana Jana Orlińskiego z Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”. Jego fascynująca historia jest w tej chwili badana.

O godzinie 16:00 na cmentarzu wojennym pracownicy muzeum, rekonstruktorzy oraz uczestnicy gry oddali hołd poległym żołnierzom. Został oddany strzał z armaty, złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Głównym organizatorem wydarzeń z 18 marca 2023 roku było Muzeum Oręża Polskiego przy współpracy Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza, Towarzystwa Przyjaciół MOP, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun" z Koszalina, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej REGA z Trzebiatowa oraz Projekt Kadett z Koszalina."

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto