Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bój o Kołobrzeg - widowisko w rocznicę walk o miasto

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Widowisko Bój o Kołobrzeg odbędzie się na plaży niedaleko molo
Widowisko Bój o Kołobrzeg odbędzie się na plaży niedaleko molo Michał Świderski
Ćwierć tysiąca uczestników w historycznych mundurach, efekty pirotechniczne i kilkanaście pojazdów z czasów II wojny światowej: Już za nieco ponad tydzień przy kołobrzeskim molo odbędzie się wielka plenerowa lekcja historii.

- Ze względu na duże zainteresowanie pierwotną listę uczestników powiększyliśmy dwukrotnie. Wszystko po to, by z jednej strony nie odmawiać pasjonatom historii, z drugiej pokazać, że Kołobrzeg to ważny punkt na mapie nowoczesnej edukacji historycznej w Polsce - mówi „Głosowi” Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W przyszłą niedzielę, po raz piąty w dziejach miasta, rekonstruktorzy staną do „walki” przypominając o krwawym boju Wojska Polskiego sprzed 74 lat.

Podobnie jak przed rokiem „Bój o Kołobrzeg” będzie jednym z największych widowisk batalistycznych w kraju. Oprócz miłośników militariów ubranych w mundury z epoki: radzieckie, niemieckie, ale przede wszystkim polskie, na plaży przy Sanatorium Uzdrowiskowym Bałtyk pojawi się kilkanaście zabytkowych pojazdów. Praktycznie wszystkie to oryginały wyprodukowane przed 1945 r. - Największą maszyną będzie pochodzący z naszej, muzealnej kolekcji czołg średni T-34/85. Oprócz tego wyprowadzimy w symboliczny bój działo samobieżne SU-57 i nieco mniejszego sprzętu, w tym wojskowe motocykle i auta terenowe - wylicza nasz rozmówca. Po drugiej stronie barykady staną m.in. dwa samochody Volkswagen Typ 82 oraz transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. D. Ostatni wóz przybędzie z Kłanina, z zaprzyjaźnionego z MOP Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza.

Prawdziwą gratką dla miłośników oręża będzie zaplanowana w scenariuszu widowiska artyleria. - Postanowiliśmy zaprezentować trzy podstawowe rodzaje armat, jakimi w czasie walk o Kołobrzeg w 1945 r. dysponowali polscy żołnierze. Będzie niedużych rozmiarów, długolufowa armata 45 mm wz. 1942, przeciwpancerna 76,2 mm ZiS-3 oraz haubica 122 mm wz. 1938. Ta ostatnia nigdy wcześniej w Polsce nie brała udziału w pokazach batalistycznych - wyjaśnia dyrektor Ostasz. Z kolei po stronie niemieckiej pojawi się działo piechoty 7,5 cm IG 43 oraz przeciwlotnicze 2,0 cm Flak 39 Oerlikon - kolejny, muzealny unikat.

Oprócz widowiska ważną częścią przedsięwzięcia jest hołd złożony weteranom, których w tym roku nad ujście Parsęty przyjedzie kilkunastu. Muzeum Oręża Polskiego wraz ze stowarzyszeniami i grupami rekonstrukcyjnymi przygotowało specjalną asystę dla kombatantów. - Od momentu przyjazdu na miejsce inscenizacji, każdy z uczestników walk otrzyma dwuosobową asystę. Przez cały czas o komfort każdego z nich dbać będzie ubrany w mundur Wojska Polskiego pasjonat historii oraz uczeń klasy mundurowe Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. Chcemy, by ci najważniejsi goście czuli, że jesteśmy im wdzięczni za trud i cierpienie czasów wojny - zaznacza nasz rozmówca.

Widowisko batalistyczne „Bój o Kołobrzeg” to element trwających kilka dni, miejskich obchodów 74. rocznicy zakończenia walk o miasto i zaślubin 1. oraz 2. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem. Oprócz inscenizacji, która rozpocznie się przy molo 17 marca o godz. 11.00, pasjonatów historii w umundurowaniu z 1945 r. spotkamy także na cmentarzu wojennym tego dnia o godz. 16.00. Ponadto, o 18.30, MOP zaprasza do Pałacu Braunschweigów na okolicznościową prelekcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto