Bulla znaleziona w Budzistowie pod Kołobrzegiem. Odkrycie grupy poszukiwaczy

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Bulla znaleziona w Budzistowie
Bulla znaleziona w Budzistowie MOP Kołobrzeg
W 2021 roku, działająca przy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza Parsęta, prowadziła poszukiwania na północ od dawnego cmentarza w miejscowości Budzistowo. Poszukiwaczom pod wodzą Jana Orlińskiego wyjątkowo dopisało szczęście. Odkryli cenną pieczęć z XIV wieku - bullę papieską.

Poszukiwacze przekazali swoje znalezisko do oczyszczenia i konserwacji specjalistycznej pracowni w Krakowie. Po zakończeniu prac okazało się, że jest to średniowieczna bulla z okresu panowania papieża Bonifacego IX (1350-1404).

O odkryciu poinformowali w Muzeum Oręża Polskiego, sam Jan Orliński, dyrektor MOP Aleksander Ostasz i kierownik Działu Historii Kołobrzegu Robert Dziemba.

Analiza składu metalu wskazuje, że jest to niemal czysty ołów. Pozyskano go z galenitu. Jego złoża znajdowały się na terenie Cypru, Sardynii, Grecji i Hiszpanii.

Bulla, w języku łacińskim oznacza niewielką okrągłą rzecz. W ten sposób nazywano okrągłą pieczęć papieską, najczęściej ołowianą, choć były też złote. Na awersie bulli budzistowskiej znajdują się podobizny świętych Piotra i Pawła. Pieczęć była zawieszana na jedwabnych sznurkach do pergaminu, na którym znajdowały się papieskie decyzje czy przywileje albo odpusty. Powstało jednak pytanie, jak taki zabytek znalazł się w Budzistowie.

Jak ustalili muzealnicy, znalezisko może mieć związek z klasztorem w Budzistowie, po którym nie zachował się żaden inny zabytek. Przywołali opracowane przez pastora Johanna Friedricha Wachsena dzieje Klasztoru Staromiejskiego. Wskazał on, że w 1397 roku papież Bonifacy wydał list odpustowy dla benedyktynek ze Starego Kołobrzegu (dziś Budzistowo), gwarantując odpust zupełny tym, którzy nawiedzą tutejszy kościół. Wachsen podaje datę listu odpustowego, zwanego bullą: 1397 rok i imię papieża: Bonifacy. W owym czasie był to papież Bonifacy IX. Czy ta wzmianka źródłowa wiąże się z zabytkiem odkrytym przez grupę Parsęta, kierowaną przez Jana Orlińskiego? - Gdyby tak było, mielibyśmy do czynienia z historyczną rewelacją - tłumaczą muzealnicy.

Jak się okazuje, także prowadząc nieinwazyjne badania powierzchniowe, można z powodzeniem odkrywać historię dawnego Kołobrzegu. Grupa Parsęta ma już na koncie inne cenne znaleziska: m.in. guzik żołnierza 1 pułku piechoty Antoniego Sułkowskiego. Polak zgubił go w Budzistowie w 1807 roku. Bulla jest jednak znaleziskiem najcenniejszym.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto