Bytomski Półmaraton 2016: Pierwsi ma mecie Kenijczycy [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
Ponad 1300 osób biegło w tegorocznym Bytomskim Półmaratonie. Zawodnicy mieli do pokonania 10, 5 lub około 21 kilometrów. Na metę, po dwóch pętlach, pierwsi dotarli Kenijczycy.

Biegacze ósmej edycji Bytomskiego Półmaratonu wystartowali 18 września punktualnie o godz. 11 z parkingu przy CH Atrium Plejada na Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego 25.

Trasa liczyła w sumie 21, 097 m. Zawodnicy biegli jedną lub dwie pętle Elektrownią, ul. Racjonalizatorów, Francuską. Józefa Nickla, Relaksową, A. Felińskiego, Stolarzowicką, Nową, Gruntową, Opolską, Wolnego, Andersa i Hutniczą.

W rywalizacji na ponad 21 km zwyciężył Kimaiyo Hillary Kiptum. Dystans pokonał w 1:05:25 min. Drugi był Mwangi
Joel Maina. Swój bieg ukończył z czasem 01:05:26, a trzeci Melly Edwin Cheruiyot - przebiegł trasę w 01:06:17. Trzech zawodników, którzy stanęli na podium, pochodzi z Kenii.

Na 10, 5 km najlepiej pobiegł Marcin Bok z Żędowic, który przebiegł trasę w 39 minut, na drugim miejscu uplasował się Dariusz Bronowski z Bytomia - bieg zajął mu39 minut i 6 sekund, a na trzecim Rafał Wachla z Radzionkowa - pobiegł w 39 minut i 10 sekund.

Uczestnicy, którzy zdecydowali się na nordic walking, także byli oceniani. Wygrał Piotr Niechwiejczyk ze Świętochłowic (godzina i 10 minut), drugie miejsce zajął Leszek Mielcarek z Bytomia (godzina, 9 minut i 6 sekund), a trzecie Marian Adamus, także z Bytomia (godzina, 13 minut i 43 sekundy).

- Byłem silny przed startem i udało się. Pogoda dopisała. Czuję się świetnie i jestem szczęśliwy - mówił nam po biegu Kimaiyo, najlepszy biegacz w tegorocznym półmaratonie na ponad 21 km (tłum. z j. angielskiego).

Porozmawialiśmy też z kilkoma innymi zawodnikami, którzy ukończyli swój bieg.

- Bardzo dobrze się biegło. Trasa jest idealna, organizacja także wspaniała. Myślę, że w przyszłym roku znów wezmę udział w imprezie - mówił Michał Bielak z Mysłowic, który półmaraton przebiegł w godzinę i 35 minut.

Bożena Bem -Mazur z Piekar Śląskich zaczęła biegać 10 lat temu. Przebiegła do tej pory pięć maratonów, za każdym razem zdobywając w nich wysokie miejsca. - Bieganie wciąga i poprawia jakość życia. Przy okazji startów można zwiedzić ciekawe miejsca w kraju - mówiła z uśmiechem. - Ten bieg był trudny. Od początku zmagaliśmy się z wieloma wzniesieniami - dodała. Pani Bożena biega na co dzień z mężem Piotrem.

Tadycyjnie jak co roku, można było włączyć się w akcję charytatywną. Zawodnicy biegli tym razem dla 36-letniej Kariny z Bielska-Białej, podopiecznej Fundacji Drachma, chorej na nowotwór mózgu. Pomogli uczestnicy, którzy dobiegną do mety z przypiętymi do koszulek kartkami „biegnę dla Kariny”. Fundacja PKO Banku Polskiego przeliczy to na konkretne pieniądze i przekaże darowiznę na leczenie kobiety.

- Warto pomagać innym ludziom. To nic tutaj nie kosztuje. Karteczka, z którą biegłam, też ciężka nie jest. Za każdym razem wspieram akcję - mówiła nam po biegu Anna Melka z Chorzowa, która biegła już po raz piąty na 10, 5 km.

Zwycięzcy klasyfikacji w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn mają prawo do bezpłatnego startu w kolejnym Półmaratonie Bytomskim, w 2017 roku. Nagrody rzeczowe otrzymali: Najstarsza i Najstarszy Uczestnik oraz Najlepsza Bytomianka i Najlepszy Bytomianin. Laureatom pierwszych trzech miejsc w kategoriach Open oraz Najlepsza Polka i Polak, przyznane zostały nagrody pieniężne od 500 do nawet 1500 złotych. Każdy zawodnik, który ukończył półmaraton w regulaminowym czasie, otrzymał pamiątkowy medal.

Organizatorami 8 Bytomskiego Półmaratonu byli: Towarzystwo Tenisa Stołowego Polonia Bytom i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu. Jednym ze sponsorów biegu co roku jest PKO Bank Polski.