Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarna seria potrąceń pieszych w Kołobrzegu. Policja apeluje

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
archiwum
Ostatni tydzień to czas prawdziwej, czarnej serii potrąceń pieszych lub rowerzystów znajdujących się na kołobrzeskich "zebrach". Ucierpiały cztery osoby. Kierowcy byli trzeźwi, ale najprawdopodobniej mało uważni, albo mało przewidujący.

- Zimowe mrozy dały już znać o sobie. Kołobrzescy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o ostrożność - apeluje st. sierż. Karolina Seemann, oficer prasowy kołobrzeskiej policji - Pamiętajmy o bezpiecznej prędkości, odległości pomiędzy pojazdami i zasadzie ograniczonego zaufania, nie zapominając jednocześnie o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu przed jazdą.

Apel pojawia się nie bez przyczyny, bo zaledwie w czwartek po południu, na przejściu doszło do kolejnego już w ostatnich dniach potrącenia pieszego. Wypadek miał miejsce przy ul. Mazowieckiej. Mężczyzna kierujący pojazdem dostawczym w trakcie zbliżania się do przejścia dla pieszych potrącił schodzącą już z jezdni kobietę. Jak informuje policja, piesza z obrażeniami głowy i brzucha trafiła do szpitala, gdzie musi zostać w celu dalszej obserwacji. Do dwóch potrąceń doszło wcześniej przy ul. VI Dywicji Piechoty, na wysokości Osiedla Europejskiego. Najpierw ucierpiał mężczyzna, kilka dni wstecz starsza kobieta.

Do tej serii musimy dodać także wypadek przy Rondzie Solidarności, gdzie samochód potracił przejeżdżajacego rowerzystę.

Apel o ostrożność powinien trafić zarówno do zmotoryzowanych, rowerzystów, jak i pieszych. Pogoda jest zdradliwa - zamarzająca mżawka niepostrzeżenie może stać się pułapką na wszystkich użytkowników drogi. Także zachodzące, zimowe słońca może solidnie oślepić.
Karolina Seemann przypomina: - W starciu pojazd-pieszy ten drugi nie ma żadnych szans. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi jesienią i zimą oraz wieczorem ponieważ, pieszy widzi samochód, ale nie zawsze kierowca widzi pieszego z uwagi na złą widoczność. Na mokrej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, niekorzystna pogoda oraz zmrok przyczyniają się do obniżenia sprawności psychomotorycznej, powodując u wielu osób rozproszenie uwagi.

I jeszcze parę zasad do odświeżenia: kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
A to dla pieszych: każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu. I jeszcze parę słów o tempie jazdy: przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku; 50 km/h to 40 do 60% szans na przeżycie; 70 km/h, zwykle brak szans na ujście z życiem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto