Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawne rzemiosło, zwyczaje i groźni wojowie w akcji - przyjedź z rodziną do Budzistowa

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Tak było w ubiegłym roku
Tak było w ubiegłym roku Bartek Janiczek/rekografia.pl
Będą pokazy walk, dawne rzemiosło i kuchnia, ale przede zyskamy potężną dawka wiedzy na temat przedlokacyjnego Kołobrzegu. 18 i 19 czerwca trwać będzie IV Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”.

Miłośnikom zgłębiania najdawniejszych dziejów Polski tego wydarzenia przedstawiać nie trzeba. Od 2019 r. położoną na terenie Gminy Kołobrzeg, niewielką miejscowość Budzistowo, odwiedzają miłośnicy monarchii wczesnopiastowskiej z całego kraju. Na terenie dawnego, kołobrzeskiego podgrodzia powstaje obozowisko, a jego centralna część czasowo zamienia się w strefę rekonstrukcyjnych walk i edukacyjnych pokazów.

- Nie inaczej będzie w tym roku. 18 i 19 czerwca zapraszamy serdecznie na IV Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”, czyli wielką wyprawę do X i XI w. – mówi jeden z organizatorów wydarzenia, Michał Ostrowski ze Stowarzyszenia Historycznego Dawny Kołobrzeg. Dodaje, że tym razem, tę niezwykłą wędrówkę w przeszłość zapewni nam blisko setka odtwórców historycznych nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.
Oprócz części pokazowej, w której poznamy na przykład sposoby walki wojowników czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, albo tajniki wówczas popularnych rzemiosł, czeka także solidna dawka wiedzy. – Od początku stawiamy na nowoczesną edukację, toteż i tym razem nie zabraknie wykładów z udziałem badaczy, czy prezentacji nowoczesnym metod kopiowania zabytków przy użyciu druku 3D. Wsparcia merytorycznego w tym roku udzieliło nam Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Politechnika Koszalińska – dodaje nasz rozmówca.

Na miejscu stanie także strefa przeznaczona dla najmłodszych uczestników, jarmark regionalnych produktów i rękodzieła. Przysłowiową wisienką na torcie stanie się pokaz sokolniczy oraz spotkanie z popularną, pochodzącą z naszego regionu, pisarką, Elżbietą Cherezińską. Wszystko to trwać będzie w sobotę, 18 czerwca od godz. 10.00 do 18.00 i niedzielę, 19 czerwca od godz. 10.00 do 15.00. Wstęp jest bezpłatny.
Organizatorem IV Festiwalu Wczesnośredniowiecznego jest Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza przy współpracy z Gminą Kołobrzeg. Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto