Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do sanatoriów od 15 czerwca, po obowiązkowych testach. Ale czy będą zabiegi? Co z korzystaniem z basenów?

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Kuracjusze będą mogli wrócić na leczenie od 15 czerwca. Czy będą mogli korzystać z zabiegów? Jeśli tak, to z jakich?
Kuracjusze będą mogli wrócić na leczenie od 15 czerwca. Czy będą mogli korzystać z zabiegów? Jeśli tak, to z jakich? Iwona Marciniak
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że 15 czerwca, po trzymiesięcznej przerwie, wznowi działalność lecznictwo uzdrowiskowe. Do sanatorium pojadą jednak tylko te osoby, u których test wykluczy obecność koronawirusa. Czy znajdzie się wśród nich 1270 osób z naszego województwa, które z powodu pandemii nie mogły wyjechać na wyczekane leczenie? Narodowy Fundusz Zdrowia ma już dla nich ważne informacje. Nadal jednak jest wiele niewiadomych. - Nie wiemy rzeczy podstawowej - mówi prezes Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. Mateusz Korkuć. - Czy będziemy mogli wznowić zabiegi lecznicze.

Minister Szumowski, ogłaszając powrót kuracjuszy do sanatoriów od 15 czerwca, zapowiedział, że już od początku miesiąca rozpocznie się testowanie pierwszych kuracjuszy. Za testy zapłaci NFZ. - Termin i miejsce wykonania testu zostaną wskazane przez Zachodniopomorski Oddział NFZ w informacji, którą uzyska każdy pacjent - mówi rzeczniczka oddziału NFZ w Szczecinie, Małgorzata Koszur. Podkreśla, że negatywny wynik testu to niezbędny warunek wyjazdu na leczenie. - Osoby, które mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe na okres od 15 czerwca br., mogą wyjechać na turnus zgodnie z miejscem i terminem wskazanym w skierowaniu. Każdy kto miał pecha dostać skierowanie w czasie po 14 marca, gdy sanatoria zawiesiły działalność, powinien odesłać swoje skierowania, do wojewódzkiego oddziału NFZ, z dopiskiem „epidemia”. Jeśli powód rezygnacji z leczenia był inny, także należy go podać. Pacjenci dostaną skierowania z nowym terminem leczenia uzdrowiskowego, poczynając od czerwca, z zachowaniem kolejności. Co ważne, w przypadku osób, które przerwały leczenie uzdrowiskowe, a do zakończenia leczenia pozostało im 7 dni (5 dni terapeutycznych) i mniej, nie dokończą już pobytu w sanatorium - ich leczenie zostanie uznane za zakończone. Ci, którzy zmuszeni byli przerwać terapię wcześniej, mogą wykorzystać pozostałe dni leczenia.

Co z zabiegami?

To pierwsze pytanie, które w rozmowie z nami formułuje prezes Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. Mateusz Korkuć. Jego osiem obiektów pozostaje pustych. Nie przyjmują nawet komercyjnych pobytów, bo zainteresowanie jest jeszcze minimalne. Bo też w ofercie nie ma tego, czego wybierając pobyt w obiektach UK S.A szukają klienci: czynnej bazy zabiegowej. - Stoimy na 3 filarach - wylicza Mateusz Korkuć. - Hotel, wyżywienie i lecznictwo. Hotel mniej więcej wiem jak przygotować, gastronomię już też, ale baza zabiegowa? A baseny? Będą czynne? Jakie będą zalecenia? Mogę się tylko domyślać, że będzie trzeba na przykład ustalić konkretne godziny wizyt na zabiegach, żeby unikać kolejek, ale tu nie o domysły chodzi.

Na przekierowane do NFZ pytania o zabiegi, na których zbawienne efekty liczą przede wszystkim kuracjusze, Małgorzata Koszur odpowiada, że przepisy dotyczące warunków, jakie mają spełniać obiekty, a także zakresu stosowanych zabiegów, w tym świadczeń udzielanych w basenach, są opracowywane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto