Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja Bój o Kołobrzeg jednak się odbędzie! W sobotę, 17 października (zdjęcia z ostatniego widowiska)

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Jak informuje naszych Czytelników dr Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu: - Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg 2020” jednak się odbędzie. Rekonstruktorzy oddadzą hołd żołnierzom 1. Armii Wojska Polskiego w październiku. Będzie też nowe pole bitwy.

- Cieszymy się bardzo, że inscenizacja, którą niespodziewanie musieliśmy odwołać w marcu, jednak się odbędzie. Jesteśmy gotowi zrealizować ją zgodnie z aktualnymi przepisami, bez straty dla rozmachu imprezy. To dla nas ważne, wszak 75. rocznica zakończenia krwawych walk o nasze miasto powinna otrzymać należytą oprawę – mówi „Głosowi” Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. We wtorek władze samorządowe oraz muzealnicy zdecydowali o realizacji widowiska historyczne „Bój o Kołobrzeg 2020”. Starcie rekonstruktorów planowane w połowie marca i zawieszone kilka dni przed realizacją z powodu wybuchu pandemii koronawirusa, obejrzymy 17 października.

Scenariusz przedsięwzięcia pozostaje bez zmian. Oznacza to, że na zainscenizowanym placu boju obejrzymy ponad dwustu uczestników w mundurach niemieckich, radzieckich i przede wszystkim polskich, którzy postarają się wiernie odtworzyć epizody z walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r. Wspierać ich będą zabytkowe pojazdy wojskowe, w tym czołg, transportery opancerzone, motocykle oraz artyleria – wszystko zgodne z realiami epoki. Będzie też widowiskowa pirotechnika, broń hukowa oraz porywająca narracja w wykonaniu jednego z najlepszych lektorów historycznych w kraju – prof. dr hab. Andrzeja Olejko.

Choć plan bitwy pozostaje bez zmian, modyfikacji uległa lokalizacja przedsięwzięcia. – Ze względów bezpieczeństwa oraz mając na uwadze aktualne obostrzenia w zakresie organizacji widowisk plenerowych, postanowiliśmy przenieść inscenizację z okolic molo na kołobrzeską Plażę Wschodnią, na prawo od Kamiennego Szańca – informuje nasz rozmówca. Kolejna zmiana to ograniczona ilość miejsc w strefie publiczności. – Ponieważ wydarzenie nie ma charakteru imprezy masowej, za barierkami grodzącymi rekonstrukcyjne pole walki będzie mogło stanąć maksymalnie 600 osób. W tym celu, z początkiem października pojawią się bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać w punktach wskazanych przez muzeum oraz urząd miasta – zaznacza dyrektor Ostasz. Ci, którzy nie zdołają odebrać biletów, będą mogli obejrzeć inscenizację w Internecie; organizatorzy planują transmisję widowiska wszelkimi możliwymi kanałami.

Oprócz inscenizacji Muzeum Oręża Polskiego zaplanowało też elementy edukacyjne, adresowane przede wszystkim do młodzieży. W piątek, 16 października, korzystając z kanałów informatycznych władz miasta, do szkół, z głównej siedziby MOP – Pałacu Braunschweigów, nadane zostaną wirtualne lekcje żywej historii. W ich trakcie pasjonaci oraz muzealni edukatorzy przybliżą uczniom szkół miasta i regionu nie tylko burzliwe dzieje samej bitwy, ale także zawiłe losy żołnierzy polskich, którzy zdobywali Kołobrzeg pod koniec II wojny światowej. Poza tym, w sobotę, 17 października, w Śródmieściu zrealizowana będzie historyczna gra miejska p.t.: „Śladami uczestników walk o Kołobrzeg w 1945 r.”. Jej meta wyznaczona została tam, gdzie zakończył się bój i zorganizowano uroczystą ceremonię zaślubin 1. i 2. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem – przy Forcie Ujście, czyli latarni morskiej.
Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg 2020” odbędzie się na Plaży Wschodniej w Kołobrzegu, w sobotę, 17 października o godz. 15.00. Wstęp do strefy dla publiczności, za okazaniem wcześniej pobranych, bezpłatnych wejściówek, będzie możliwy od godz. 14.00.

Krwawy bój o Kołobrzeg

Walki o Kołobrzeg trwały od 4 do 18 marca 1945 r. Początkowo miasto próbowały zdobyć z marszu wojska radzieckie. Po załamaniu się ataku Rosjan, do działań przystąpili żołnierze Wojska Polskiego. W przełamywaniu niemieckiej obrony twierdzy uczestniczyło łącznie ponad 28 tys. żołnierzy polskich i radzieckich, 1,2 tys. zginęło, ok. 2,5 tys. zostało rannych. Atakujący, spychając nieprzyjaciela coraz bardziej w kierunku Bałtyku zmuszeni byli często walczyć nie tylko po pojedyncze budynki, ale nawet piętra kamienic. Niemcy wykorzystywali gęstą zabudowę tworząc sieć przejść między piwnicami oraz punkty umocnione, oparte o kluczowe budynki. Podczas bitwy obie strony wykorzystywały artylerię. Do akcji przystąpiły także samoloty. W trakcie walk zniszczono większą część Śródmieścia oraz dzielnica uzdrowiskowa. Walki zwieńczył akt symbolicznych zaślubin 1. I 2. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem, zorganizowany przy Forcie Ujście – dzisiejszej latarni morskiej.

Podpis do zdjęcia:

17 października rekonstruktorzy, jak co roku odtworzą epizody z walk o Kołobrzeg oraz ceremonię zaślubin z Bałtykiem (Fot. Rekografia/Archiwum MOP).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto