Inwestycje w Kołobrzegu pochłoną w tym roku 65 mln zł. Zobacz na co zostaną wydane

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Trzeci i ostatni etap promenady pochłonie 17 mln zł
Trzeci i ostatni etap promenady pochłonie 17 mln zł Radek Koleśnik
Udostępnij:
W tym roku w Kołobrzegu, na miejskie inwestycje wydadzą 65 mln złotych. Blisko 30 mln zł pokryją już zdobyte dofinansowania. Głównie z Polskiego Ładu, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jakie to inwestycje? W kilku przypadkach, jak na warunki 45 – tysięcznego miasta, ogromne. Wczoraj podsumowały je i przypomniały prezydentka miasta Anna Mieczkowska i jej zastępczyni, Ewa Pełechata.

Na czele tych najbardziej kosztownych inwestycji jest przebudowa promenady nadmorskiej, od Kamiennego Szańca do Hotelu Arka. Całkowity koszt, to 17 mln, ale miasto ma dofinansowanie z RPO (7 mln zł) i RFiL (4,8 mln zł). Tu plac budowy już został przekazany, wykonawca zaczął prace od wycinki drzew pod przebieg ścieżki rowerowej. Teoretycznie, zgodnie z umową, powinien zakończyć prace w październiku tego roku: - Gdyby nie problemy materiałowe, zapewne promenada byłaby gotowa jeszcze wcześniej – powiedziała wczoraj Ewa Pełechata, zastępca prezydenta do spraw gospodarczych.
25 maja tego roku powinna się zakończyć przebudowa ul. Westerplatte, ale roboty idą tak szybko, że jest szansa na szybszy finał. Tu miasto zdobyło 1 mln 250 tys. z Funduszu Dróg Samorządowych - to połowa kosztów przebudowy.
Sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej nr 5 powinna być gotowa w sierpniu i wygląda na to, że termin zostanie dotrzymany. 1,7 mln zł dofinansowania na ten cel pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego, a całkowity koszt, to blisko 5 mln zł.

Adabar z zabytkową studnią

Renowacja zabytkowych piwnic ratusza (po restauracji Adabar) z myślą o przyszłym centrum dlamłodzieży, też posuwa się planowo. Wraz z wymianą stolarki okiennej ratusza, będzie to kosztować 4,4 mln zł, z czego z RFIL pochodzi 2 mln zł dofinansowania. Remont Adabaru wydłuży nieco odkrycie zabytkowej studni i badania archeologiczne, ale za to finalnie wnętrza dawnego Adabaru, zyskają dodatkową atrakcję – kamienna studnia ma zostać odpowiednio wyeksponowana w podłodze sali.
2,1 mln zł kosztuje miasto budowa świetlicy z biblioteką na Osiedlu Ogrody, która ma być gotowa w końcu marca.
Kończą się przebudowy ulic Gdańskiej i Poznańskiej (kosztowały ponad 800 tys. zł). Za 1,5 mln zł zmienia się też ulica Wesoła.
Modernizacji terenu przy ul. Basztowej nie udało się dokonać w ubiegłym roku, ale przetarg właśnie został rozstrzygnięty, wykonawca wkrótce wejdzie na plac budowy.
Pawilony handlowe w dzielnicy uzdrowiskowej właśnie powstają na papierze – trwa ich projektowanie. Do końca lipca dokumentacja ma być gotowa.

Duże pieniądze na ważne ulice

Najwcześniej po sezonie rozpocznie się przebudowa ul. Zdrojowej, na którą miasto dostało 13 mln zł z Polskiego Ładu. Po jej zakończeniu znikną tyleż charakterystyczne, co szpecące rury ciepłownicze, które ciągną się wzdłuż ulicy.
W tym roku ma się też rozpocząć przebudowa ul. Armii Krajowej, na odcinku od ul. Łopuskiego do Dworcowej. Co ważne, u zbiegu Armii Krajowej z ulicą Sybiraków, powstanie rondo o średnicy 12 metrów. Miasto ma szansę na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
W tym roku ma nastąpić rewitalizacja Skweru 750 – lecia, czyli teren między ulicami Dubois i Katedralną. Miasto ma też dofinansowanie na strzelnicę kulową (Polskiego ładu), a przy ul. Zygmuntowskiej (dzięki porozumieniu z Kołobrzeską Spółdzielnią Mieszkaniową) powstanie parking.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie