Jest blisko 60 mln zł dla powiatu kołobrzeskiego. Na ulicę Zdrojową w kurorcie, salę w Charzynie itd.

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Kołobrzeg może się zabierać za remont ul. Zdrojowej. Są pieniądze
Kołobrzeg może się zabierać za remont ul. Zdrojowej. Są pieniądze Iwona Marciniak
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców regionu przekazał w poniedziałek 25 października Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. W ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, samorządy z naszego województwa otrzymają wsparcie finansowe, m.in. na remonty dróg i oczyszczalni ścieków.

Łącznie ponad miliard złotych na strategiczne inwestycje trafi do samorządów województwa zachodniopomorskiego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. O tym, jakie projekty będą realizowane dzięki temu wsparciu poinformował w poniedziałek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.

Aż 13 mln 255 tys. zł dostanie Kołobrzeg na przebudowę ulicy Zdrojowej i Kasprowicza. Kolejne ponad 2,5 mln złotych na budowę strzelnicy kulowej, o długości 25 metrów wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu. Do kasy powiatu kołobrzeskiego wpłyną 4 mln 750 tys. zł, na przebudowę dróg powiatowych w gminach powiatu kołobrzeskiego, chodzi o ul. Główną w Dygowie oraz ul. Lipową w Gościnie . Gościno starało się też o dofinansowanie indywidualnie i dostanie 4 mln 750 tys. na budowę i modernizację sieci dróg gminnych - ul. Torowej i ul. Mickiewicza.

Ponad 6,7 mln złotych to z kolei wsparcie dla gminy Kołobrzeg na rozbudowę ulicy Kasztanowej oraz budowę drogi gminnej od skrzyżowania z ul. Topolową do CH Karuzela. Gmina Dygowo może już planować budowę sieci wodociągowo- kanalizacyjnej na terenie gminy Dygowo - dostanie na ten cel 4 mln 465 tys. zł. Dodatkowe 2mln 850 tys. zostanie tu przeznaczone na rozbudowę systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
W gminie Siemyśl mogą się cieszyć z 10 mln 200 tys. zł na rozbudowę budynku szkoły o salę gimnastyczną wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, salami lekcyjnymi i przedszkolnymi w Charzynie.
Powód do świętowania ma gmina Rymań - wreszcie może zainwestować mocno w tutejsze drogi. Dostanie na ten cel blisko 10 mln zł.

Gmina Ustronie Morskie dostanie 4,5 mln zł na przebudowę i rozbudowę amfiteatru w Ustroniu Morskim.
- To jest absolutnie bezprecedensowy program, realizowany w czasie trudnym, gdy pandemia koronawirusa wciąż trwa. Myślę, że mało kto się spodziewał takiej kwoty. Ona jest potężna, nigdy w historii wcześniej nie było takiego transferu środków poprzez program rządowy właśnie do samorządów. Dzięki temu będzie można zrealizować bardzo wiele inwestycji - mówił podczas konferencji prasowej Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Konferencję na ten temat zorganizowano także w sławieńskim ratuszu, gdzie swoje wystąpienie miał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

- To jest program całkowicie oparty o budżet państwa. Jego rolą jest to, żeby w najbliższych latach móc wypracować pewną koniunkturę, która pozwoli utrzymać wzrost gospodarczy po covidzie. Zależy nam na tym, żeby było bardzo dużo inwestycji, w których małe i średnie lokalne firmy, będą mogły realizować przedsięwzięcia - mówił w Sławnie wiceminister Paweł Szefernaker. Dodał przy tym, że samorządy, które otrzymały promesy mają zapewnienie Banku Gospodarstwa Krajowego o tym, że są pieniądze na realizację. Bank przekaże wsparcie finansowe po wykonaniu inwestycji.

Na liście samorządów, z bardzo wysokim dofinansowaniem znalazł się m.in. wniosek z Darłowa dotyczący rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków. - Ponad 13 mln złotych na remont oczyszczalni ścieków w Darłowie to inwestycja niezwykle potrzebna dla mieszkańców, jak i turystów. Pozwoli na to, żeby Darłowo mogło dalej się rozwijać - mówił wiceminister Paweł Szefernaker.

Ponad 22 miliony trafi z kolei do Sławna. Miasto zdobyło ponad 13,3 mln złotych na rozwój strefy przemysłowej poprzez połączenie ul. Morskiej i ul. Chełmońskiego. Starostwo Powiatowe w Sławnie uzyskało 9,5 mln zł na przebudowę ulic Jagiełły, Chopina i Gdańskiej w Sławnie.

Gmina Miasto Koszalin otrzyma m.in. dofinansowanie w wysokości ponad 4,2 mln zł na budowę drogi gminnej od ul. Słupskiej do wieży widokowej, stadionu oraz Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej w Koszalinie. 11,4 mln zł to wsparcie dla Szczecinka na poprawę dostępności komunikacyjnej w mieście poprzez budowę, przebudowę i rozbudowę dróg. Gmina Białogard otrzyma ponad 4,2 mln zł na budowę sieci kanalizacji sanitarnej Zagórz, Zagórze-Nasutowo oraz budowę sieci kanalizacji sanitarnej Gruszewo, Gruszewo-Łęczno. Wsparcie w wysokości też ponad 4,2 mln zł będzie na przebudowę drogi w miejscowości Podwilcze.

Więcej na temat inwestycji przyjętych do realizacji w poszczególnych gminach naszego regionu na stronie szczecin.uw.gov.pl

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie