Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kołobrzeska borowina - radni pytali o zagrożenia. Dostali ekspertyzę

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
W maju ubiegłego roku radni odwiedzili Kopalnię Borowiny
W maju ubiegłego roku radni odwiedzili Kopalnię Borowiny Iwona Marciniak
Miasto ma nową ekspertyzę dotyczącą złóż borowiny i tego, co ewentualnie może jej zagrażać. Opracowanie dokumentu zleciła prezydent Anna Mieczkowska na wniosek radnych, którzy w lipcu ubiegłego roku przyjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego między torami kolejowymi linii Kołobrzeg – Koszalin, a ulicą Koszalińską. To tam znajduje się eksploatowane złoże borowiny, a w niedalekiej odległości, na terenie dawnej wioski Mirocice, prywatny inwestor chce dokonać zabudowy.

Konieczność ochrony borowiny, jej znaczenie dla istnienia kołobrzeskiego uzdrowiska nie podlega kwestii, w tym radni są zgodni. Plan, który w przyszłości uchwalą ma być podstawowym narzędziem zabezpieczającym cenne, eksploatowane złoże. Zmieniły się przepisy, nie istnieje już pojęcie obszaru chronionego. To radni muszą więc zdecydować w jakiej odległości od eksploatowanego złoża można prowadzić inwestycje.

Ekspertyza hydrologiczna miała dać odpowiedź na ważne pytanie: jak wygląda zlewnia wód zasilających kołobrzeską borowinę i zbadać ewentualne zagrożenia dla złoża. To zagrożenie to oczywiście ewentualne zanieczyszczenie wody spływającej do złoża.

Opracowanie wykonała poznańska firma Hydrocolsult. Ekspertyza wskazuje, które miejsca są dziś potencjalnymi ogniskami zagrożeń, zważywszy na sposób spływu wód powierzchniowych do borowiny. To droga krajowa nr 11, na szczęście odciążona znacznie przez budowę drogi ekspresowej nr 6; także zabudowa wioski Kądzielno; Osiedle Magnolia; tereny rolne, nawożone chemikaliami; sąsiedztwo torów kolejowych. O niebezpieczeństwach związanych z zabudową mieszkaniową – obecną i ewentualnie przyszłą, specjaliści Hydroconsultu piszą m.in. „ (…) sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla złóż „Kołobrzeg I” i „Kołobrzeg II”, zagrożenie stanowi gospodarka wodno - ściekowa związana z istnieniem takiej zabudowy w sąsiedztwie złóż borowiny. Zagrożenie dla złóż borowiny związane z zabudową mieszkaniową może zaistnieć w wyniku awarii przyłączy kanalizacyjnych (kanalizacja sanitarna i deszczowa), odprowadzania wód opadowych i roztopowych bezpośrednio na złoża, wykorzystywanie nawozów i środków ochrony roślin w przydomowych ogrodach”.

Podczas niedawnej prezentacji dokumentu miejskim radnym, najaktywniejszym uczestnikiem dyskusji był radny PiS Krzysztof Plewko, od dawna zdecydowany przeciwnik zabudowy Mirocic: - W chwili gdy praktycznie straciliśmy możliwość wpływania na stan zabudowy od strony Kądzielna (chodzi o plany inwestycyjne gminy wiejskiej Kołobrzeg – przyp. red.), nie powinniśmy absolutnie godzić się na żadną zabudowę – mówił sugerując, że nowy teren "ochronny powinien" obejmować całą zlewnię wód. - Powinniśmy rozmawiać z właścicielem terenów i wypracować możliwość rekompensaty za odzyskanie tej ziemi przez miasto.

Jacek Woźniak zauważył, że Hydroconsult przygotowywał podobną ekspertyzę już 10 lat temu, wtedy na zlecenie inwestora. - Czy pani prezydent o tym wiedziała? - pytał. Prezydent zaprzeczyła. Okazało się jednak, że miasto nie miało wyboru - poznańska firma była teraz jedyną zainteresowaną przygotowaniem dokumentu dla kołobrzeskiego samorządu. Jedyną z 22 podmiotów, które o to pytano.

Problemem w przypadku kołobrzeskiego złoża okazują się być także zaniedbane rowy melioracyjne. Dlaczego są w stanie, który niepokoi hydrologów? Bo jak tłumaczył zastępca prezesa Uzdrowiska Kołobrzeg S.A. znajdują się w rękach prywatnych, a wysyłane przez spółkę wezwania do ich udrożnienia nie zawsze skutkują. Tymczasem eksperci podkreślają: kluczowe jest teraz udrożnienie rowów opasowych i prowadzenie monitoringu.

Poniedziałkowe spotkanie radnych, to tylko kolejny etap dyskusji, którą sprowokował inwestor, od lat zabiegający o budowę na własnym terenie, w jego zdaniem bezpiecznej odległości od kopalni, domów jedno- i wielorodzinnych. Przed radnymi teraz dyskusje w komisjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto