Koronawirus u norek z trzech ferm w powiecie kołobrzeskim. Czy stada zostaną wybite?

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
archiwum polskapress
Udostępnij:
U norek z trzech ferm w powiecie kołobrzeskim wykryto koronawirusa. Wirusa SARS-CoV-2 stwierdzono u zwierząt hodowanych w dwóch fermach w podkołobrzeskim Zieleniewie i w jednej znajdującej się w wiosce Ołużna.

Pierwsze ognisko koronawirusa u norek stwierdzono pod koniec stycznia 2021 r. na fermie w woj. pomorskim, na terenie powiatu kartuskiego. W tamtejszym stadzie znajdowało się 5845 norek.

W przypadku powiatu kołobrzeskiego, zagrożenie dotyczy łącznie 6 300 zwierząt. Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna w Kołobrzegu po raz pierwszy pobrała tam próbki do badań od kilkudziesięciu zwierząt w lipcu ubiegłego roku. Wtedy wszystko było w porządku. Kolejny termin wyznaczono na 30 listopada. Pozytywne wyniki u większości badanych zwierząt oznaczały jedno – konieczność natychmiastowego wszczęcia procedur, których finałem może być nawet likwidacja stada. – Pod koniec lutego przeprowadzimy kolejne badanie kontrolne – tłumaczy powiatowy inspektor weterynaryjny w Kołobrzegu Zygmunt Szyndler.

Skąd wirus u tych zwierząt? - Norki są zamknięte w klatkach, znajdują się na fermach, do których nikt obcy nie ma dostępu, więc mogły się zakazić tylko od ludzi, którzy przy nich pracują – tłumaczy inspektor. Obserwowane teraz zwierzęta nie wykazują objawów choroby. – Gdyby nie badania monitorigowe, nie wiedzielibyśmy, że są zakażone.
Jaka jest szansa na to, że trzymiesięczny okres „kwarantanny” podkołobrzeskich ferm zakończy się pozytywnie? – To możliwe, poczekajmy spokojnie na wynik drugiego badania – mówi Zygmunt Szyndler. Co ważne, w świetle obowiązujących przepisów właścicielom ferm, którzy wobec wykrycia ogniska choroby będą zmuszeni do uśmiercenia zwierząt nie przysługuje odszkodowanie. „Jednakże osobom, którym nie przysługuje odszkodowanie, a które przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej, wojewódzki lekarz weterynarii, na wniosek powiatowego lekarza weterynarii, może przyznać nagrodę ze środków budżetu państwa”- czytamy w lipcowym komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie