MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kowalczyk i Ardanowski na targach Agrotech o wyzwaniach i zagrożeniach dla rolnictwa. „To budzi lęki i niepokoje, ale też daje pewne szanse”

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Henryk Kowalczyk podczas targów Agrotech 2023 w Kielcach
Henryk Kowalczyk podczas targów Agrotech 2023 w Kielcach Targi Kielce
– Tegorocznym wyzwaniem będzie wdrożenie kolejnej perspektywy finansowej i Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej – powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas piątkowego otwarcia 28. Międzynarodowych Targów Agrotech w Kielcach. Jan Krzysztof Ardanowski zwracał uwagę na nielogiczne unijne rozwiązania.

Spis treści

Kowalczyk na targach Agrotech w Kielcach

Od piątku do niedzieli potrwa 28. edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech. 17 marca podczas uroczystego otwarcia w halach Targów Kielce pojawił się wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Sprzęt rolniczy prezentuje ponad 400 firm z 15 krajów.

Kowalczyk w swoim wystąpieniu podkreślił, że dzięki rozwojowi techniki rolniczej producenci rolni mogą produkować więcej, bezpieczniej, zdrowiej, z mniejszym nakładem środków chemicznych.

– Ważne jest też to, że technika rolnicza uzupełnia braki rąk do pracy, to problem, który w Polsce i Europie jest zauważalny – wskazał szef resortu rolnictwa.

Wyzwania dla rolnictwa to nie tylko wojna, Kowalczyk o WPR

Wicepremier odniósł się do aktualnej sytuacji gospodarczej i czynników, które mają wpływ na ekonomię. Mówił o wpływie wojny na rolnictwo, powodującym poważne problemy ekonomiczne również w tej branży.

– Mamy do czynienia z intensywnymi działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą. Musimy sobie zdawać sprawę, że ta wojna ma ogromne skutki ekonomiczne w rolnictwie. Tak niestabilnego cenowo roku w rolnictwie, jakim był rok 2022, można daleko szukać w pamięci. To też są ogromne wyzwania dla rolników, ponieważ ta niestabilność cenowa jest zarówno po stronie produktów rolnych, ale też po stronie kosztów ponoszonych przez rolników, niezbędnych do prowadzenia produkcji – powiedział Kowalczyk.

Minister podkreślił, jak ważna jest stabilność w rolnictwie – daje pewność dochodów, gwarancji ekonomicznych.

– Cykl produkcyjny i odzyskiwania poniesionych nakładów w rolnictwie niestety nie jest tak szybki, jak w innych branżach. Stąd te targi będą dobrą okazją do rozmów i zaprezentowania działań zmierzających do stabilizacji rolniczych dochodów – podkreślił.

Rok 2023 przynosi też inne wyzwanie i jest nim wdrożenie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. – To budzi lęki i niepokoje, ale też daje pewne szanse. To niezwykle ważne, abyśmy – nie lekceważąc lęku i niepokoju – potrafili korzystać z szans, które są przed nami – mówił.

Henryk Kowalczyk uważa, że system polityki Unii Europejskiej jest „bardzo mocno nastawiony na ochronę klimatu i środowiska, czasami nie zwraca uwagi na wydajność w rolnictwie i produkcję rolną”. – Choćby próby redukcji środków ochrony roślin o połowę z dnia na dzień, które na szczęście ostatecznie udało się zablokować, są dla rolnictwa niebezpieczne i niesprawiedliwe – ocenił.

Ardanowski w Kielcach o zagrożeniach dla rolnictwa

Na targach w Kielcach gościł również Jan Krzysztof Ardanowski, były minister, a obecnie przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jego zdaniem rolnictwo jest obszarem, który wymaga troski.

Trudno sobie wyobrazić wyżywienie świata bez dobrze funkcjonującego rolnictwa – stwierdził. Podkreślał, że takie właśnie jest rolnictwo europejskie. –Jest dobre, efektywne, nowoczesne, dostarczające dużej ilości żywności i gwarantujące bezpieczeństwo żywnościowe Starego Kontynentu, a także wspieranie tych obszarów świata, gdzie żywności jest mniej – mówił.

– Chociaż jednym z zagrożeń dla tego rolnictwa jest pewna nielogiczność polityki Unii Europejskiej, która – w znacznej mierze przez różnego rodzaju ideologie – zaczyna mu zagrażać – dodał Ardanowski.

Zdaniem Ardanowskiego rolnictwo, żeby mogło sprostać oczekiwaniom konsumentów, wymaga istotnego wsparcia, zmian w zakresie lepszego i intensywniejszego korzystania z nowych technik, technologii i innowacyjnych rozwiązań.

– Konkurencyjność rolnictwa będzie zależała od tego, czy będziemy umieli korzystać ze wszystkich innowacyjnych rozwiązań, sztucznej inteligencji, wszystkich rozwiązań związanych z rolnictwem precyzyjnym. To są działania, które są nieuchronne – mówił.

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń powiedział, że podczas tegorocznych targów Agrotech będą prezentowane nowości i trendy w branży rolniczej, m.in. pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi i z silnikami elektrycznymi. – Spodziewamy się około 70-80 tys. osób odwiedzających – przekazał.

– Targi Agrotech odbywają się już w naszych obiektach wystawienniczych po raz 28. Te prawie 30 lat temu byliśmy Kopciuszkiem, po 28 latach udało nam się wybić na miejsce drugiego ośrodka targowego w tej części Europy. Dzisiaj na targach Agrotech mamy 400 firm z 15 krajów, zajmujących powierzchnie ponad 63 tys. metrów kwadratowych. Są z nami światowi giganci, także firmy polskie, które osiągają międzynarodowe sukcesy – podkreślił Mochoń.

Targom Agrotech od 22 lat towarzyszą Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las–Expo. Wydarzenie potrwa do 19 marca.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kowalczyk i Ardanowski na targach Agrotech o wyzwaniach i zagrożeniach dla rolnictwa. „To budzi lęki i niepokoje, ale też daje pewne szanse” - Strefa Agro

Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto