Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwietny ogródek przy ul. Wolności skrywał mogiłę polskich żołnierzy Kołobrzeg

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Szczątki ludzkie znalezione przed domem, przy ul. wolności 26
Szczątki ludzkie znalezione przed domem, przy ul. wolności 26 MOP Kołobrzeg
Gdy kilka lat temu Jan Przybyś przekopywał kwietny ogródek przed swoją pamiętającą przedwojenne lata posesją, natrafił na kość. Przypomniał sobie opowieść teściowej, o dwóch mogiłach przed domem, które zastała z mężem, gdy tuż po wojnie osiedlała się w zniszczonym Kołobrzegu. Zna lezisko zgłosił do dyrekcji Muzeum Oręża Polskiego. Dziś jego dyrektor Aleksander Ostasz apeluje o pomoc przy ustaleniu tożsamości dwóch polskich żołnierzy, poległych w czasie walk o miasto. Ich rodziny proszone są o przekazanie swojego materiału genetycznego na Pomorski Uniwersytet Medyczny.

- Nie jestem znawcą, żeby rozpoznać czy to ludzka kość - mówił Jan Przybyś podczas konferencji zwołanej przez Muzeum Oręża Polskiego. Wtedy przypomniał sobie jednak opowieść rodziców żony: - Pomyślałem, że to może być jedna z tych mogił. Człowiek jest tylko człowiekiem, ma sumienie. Nurtowało nas, że być może gdzieś jeszcze żyją krewni tych , którzy tam spoczywają.

Jest synem kombatanta, który walczył o Kołobrzeg: - Wyniosłem z domu, że takie rzeczy trzeba traktować poważnie - dodaje z naciskiem. Przyznaje, że gdy w grudniu 2017 roku, po trwajacych blisko 3 lata zabiegach formalnych, przed jego domem rozpoczęła się ekshumacja, denerwował się. No bo co będzie jeśli okaże się , że to np. kości lisa?

Nie ma wątpliwości, to ludzkie kości

Ale wystarczyło, że doktor Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zerknął na pierwszą wydobytą kość. Rozwiał wszelkie wątpliwości. Znaleźli rozproszone i niekompletne szczątki dwóch żołnierzy. Jak mówi dyrektor MOP Aleksander Ostasz, jeszcze na etapie gromadzenia dokumentacji, pracownicy muzeum przypuszczali , że odkryją mogiły niemieckich żołnierzy, o których śmierci, właśnie tam, przy ul. Wolności, pisał Alojzy Sroga w książce „Na drodze stał Kołobrzeg”. - Także znalezione przy szczątkach przedmioty, w tym m.in. niemiecka klamra od pasa (ale po denazyfikacji - zerwaniu emblematu), mogła potwierdzać tę teorię - mówi dyrektor.

Klamra niemiecka, ale z zerwanym emblematem

Przy prawdopodobnie częściowo ekshumowanych szczątkach znaleziono jednak guziki z naszym orłem. - Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia ze szczatkami żołnierzy z 18. Pułku Piechoty VI Dywizji - mówi Łukasz Gładysiak z MOP. Wiele wskazuje na to, że może się udać istalić tożsamość żołnierzy. Dr Andrzej Ossowski gotów jest do badań DNA. Potrzeba jednak materiału porównawczego . Wszelkie instrukcje jak go przekazać otrzymamy kontaktując się z PUM, np. pisząc pod adres mailowy: [email protected]

Lista wszystkich przedmiotów znalezionych przy szczątkach:

Przedmioty znalezione przy szczątkach ludzkich ( narożnik ul. Wolności i ul. Radomskiej)
miejsce walk 6 DP ( najpierw 18pp potem 14pp)
1. Scyzoryk
2. Guziki wojskowe wz.43 ( z orłem wz. 43) i guziki bieliźniane
3. Klamra niemiecka wojskowa WH do pasa z zapięciem( bez emblematu po denazyfikacji)
4. Klamerka do paska bez bolca ( do spodni lub do pasa nośnego )
5. Gwóźdź żelazny
6. Cztery fragmenty naszyjnika ( mosiądz lub tombak)
7. Pierścionek z wygrawerowanym inicjałem AB ( alpaka, nowe srebro?)
8. Medal pamiątkowy awers podobizna Cesarza Franciszka Józefa I, rewers napis w języku Polskim i Niemieckim „ Na pamiątkę manewrów cesarskiej konnicy koło Lwowa
i Komarna” z września 1903 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto