MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa konferencja nt. wspólnej przyszłości Polski i Niemiec

Redakcja
Wczoraj w kołobrzeskim hotelu Marine odbyły się 43. obrady Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej z ramienia Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.

Po raz drugi przewodniczącymi obrad komitetu byli: marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak i minister spraw europejskich landu Nadrenia Północna-Westfalia, Stephan Holthoff-Pförtner. W obradach brało udział 7 regionów z Polski i 6 landów z Niemiec. Choć głównym organizatorem było województwo lubuskie, to nieprzypadkowo wybrano na gospodarza Kołobrzeg. - Przyjeżdża tu bardzo dużo turystów z Niemiec i jest tu doskonała baza hotelowa. Rok temu nasze obrady odbyły się w Czerwonym Ratuszu w Berlinie, więc ranga jest wysoka. To wszystko może pomóc we wzajemnej promocji miasta i komitetu – mówiła marszałek województwa lubuskiego.

Na konferencji zastanawiano się nad tym, czy przeszłość obu krajów może je łączyć. Prof. Haans-Jurgen Bomelburg z Instytutu Historii Uniwersytetu Giessen stwierdził, że polska i niemiecka perspektywa państwowości i kultura pamięci się różnią. Ważne jest poszanowanie dla różnic między nimi, by można było wypracować kompromis, co do opisywania przeszłości. Na spotkaniu zaprezentowano wspólny polsko-niemiecki podręcznik „Europa. Nasza historia”.

Współprzewodnicząca komitetu zwracała natomiast uwagę na potrzebę poszerzania wśród ludzi wiedzy nt. Unii Europejskiej, co podkreślano w Deklaracji Bukaresztańskiej. Dodała, że dla mieszkańców ważniejsze są tematy lokalne, ale okazuje się, że UE też potrzebuje ich zaangażowania, by mogła działać na ich rzecz.

Na konferencji poruszono temat wykorzystania funduszy i programów unijnych.

Na podstawie wspólnie wypracowanych przez nas rozwiązań w zakresie m.in. opieki zdrowotnej, ochrony środowiska, kształtowania polityki walki ze smogiem i polityki surowcowej, są później wprowadzane konkretne rozwiązania ustawowe. Dzięki partnerstwu i dzieleniu się doświadczeniami możemy lepiej wykorzystać środki unijne w ramach Interregu, Europejskiej Współpracy Terytorialnej i wspólnych projektów

mówiła współprzewodnicząca komisji.

Marszałek Polak zapewniła, że ścisła współpraca w komisji przynosi wymierne korzyści dla całej Zachodniej Polski. Polska i Niemcy chcą wzmocnić sieć powiązań między ośrodkami miejskimi i ulepszyć oraz zrewitalizować połączenia transportowe. Pomorze Zachodnie też je realizuje. Ma to pomóc w rozwoju ekonomicznym i kulturowym regionów.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto