Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młody architekt tak widzi przyszłość dworca w Kołobrzegu

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Projekt Grzegorza Balińskiego. Taką wizję dworca w Kołobrzegu zaprezentował w swojej pracy dyplomowej
Projekt Grzegorza Balińskiego. Taką wizję dworca w Kołobrzegu zaprezentował w swojej pracy dyplomowej wizualizacja
Czy tak może wyglądać w przyszłości kołobrzeski dworzec? Niewykluczone. Wszak miasto od dawna szuka pomysłu na zagospodarowanie dworca dzielącego kurort na dwie części. Na razie to tylko przełożona na papier i zapewne multimedia wyobraźnia młodego architekta, który znalazł się wśród zwycięzców konkursu marszałka województwa zachodniopomorskiego na najlepsze prace dyplomowe związane tematycznie z Pomorzem Zachodnim.

O zwycięstwo walczyli młodzi architekci i projektanci z całej Polski. Jury doceniła zwłaszcza projekty związane z Kołobrzegiem, Szczecinem, Gryficami i Bierzwnikiem
 
Konkurs organizowany jest przez Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Mogli w nim wziąć udział absolwenci uczelni wyższych z całej Polski. Do tegorocznej, jedenastej już, edycji zgłoszono 23 prace, które nadesłali studenci m.in. Politechniki Krakowskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Najlepsi otrzymali nagrody finansowe od 1000 zł brutto (wyróżnienia) do 4 000 zł brutto (nagroda główna).

Dyplomy magisterskie i inżynierskie były rozpatrywane w trzech kategoriach tematycznych: planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne oraz architektura krajobrazu. I właśnie w kategorii planowanie przestrzenne wyróżniono Grzegorza Balińskiego za projekt pn: „Rewitalizacja dworca i terenów kolejowych w Kołobrzegu wraz z projektem Centrum przesiadkowego”

Promotor pracy: dr hab. inż. arch. Krzysztof Bizio ocenił ją tak: - Praca wyróżniona za ciekawe, wizjonerskie i ponad standardowe rozwiązanie newralgicznej strefy buforowej - łączącej dzielnicę uzdrowiskową z centrum Kołobrzegu. Interesująca próba zrewitalizowania i przeobrażenia wiodącej funkcji obsługi komunikacji w nowoczesne centrum przesiadkowe oraz stworzenie wartościowej przestrzeni urbanistycznej, będącej swoistym generatorem skupiającym wokół siebie pozostałe funkcje rekreacyjne i centrotwórcze.

 
– W tym roku, ze względu  na aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce, nie możemy spotkać się na wystawie podsumowującej konkurs, nad czym ubolewam. Niezmiennie jednak z uwagą przyglądaliśmy się tegorocznym pracom i postanowiliśmy wyróżnić, zwłaszcza ponad standardowe dyplomy, które zawierają ciekawe i wizjonerskie projekty. Chcemy, żeby konkurs rozwijał się, dlatego do przyszłej edycji wprowadzimy nowe zagadnienia z zakresu m.in. tematyki wiejskiej, suburbanizacji oraz prac z prawobrzeża Szczecina – podsumowuje przewodniczący Komisji Konkursowej, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.
 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto