Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najbardziej znane głosy w Polsce nad Bałtykiem. Gospodarzem była Mikrofonika

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
OSL to także warsztaty. Na zdjęciu warsztaty głosowe, prowadzone przez Lenę Charkiewicz
OSL to także warsztaty. Na zdjęciu warsztaty głosowe, prowadzone przez Lenę Charkiewicz Iwona Marciniak
Blisko setka lektorów, których głosy „czytają” nam dialogi obcojęzycznych filmów fabularnych, dokumentalnych, ale też audiobooki i reklamy, spędziło ostatni weekend w dźwirzyńskim Hotelu Senator. Koszalińska Mikrofonika zaprosiła ich tam na szóstą edycję Ogólnopolskiego Spotkania Lektorów.

Mikrofonika, to pierwszy w kraju i jeden z pierwszych w Europie internetowych banków głosów. Kolejne spotkanie w Dźwirzynie odbyło się po dwuletniej przerwie związanej z pandemią. Ideą OSL było od początku stworzenie lektorom, którzy zwykle mijają się w studiach nagrań, warunków do wymiany doświadczeń i towarzyskiego spotkania. Tradycyjnie w Dźwirzynie odbywają się też warsztaty dla osób pracujących głosem, w tym dziennikarzy. W Senatorze odbywa się też prezentacja sprzętu i nowinek, budzących żywe zainteresowanie „dźwiękowców”.

Wśród tegorocznych gości znaleźli się m.in. Jarosław Boberek, aktor filmowy i teatralny, określany też mianem króla dubbingu, który podkładał głos m.in. postaci kreskówkowego króla Juliana, z przeboju „Madagaskar”. Był też i Jacek Brzostyński, czytający niezliczone tytuły, m.in. wszystkie części “Gwiezdnych Wojen”, “Avatara”, Chłopców z ferajny”, “Wściekłe psy”, “Stuarta Malutkiego”, “Terminatora” itd. Co ciekawe, to już 100 – procentowy kołobrzeżanin: - Do niedawna mieszkaliśmy z żoną na przemian w stolicy i w naszym domu w Kołobrzegu, w mieście w którym oboje zakochaliśmy się dawno temu. Pandemia sprawiła, że osiedliśmy w Kołobrzegu na stałe. Mam tu studio, tu pracuję i tu cieszymy się życiem – mówił nam posiadacz jednego z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce. Na pełną rozmowę z nim oraz z Jarosławem Boberkiem, zapraszamy już wkrótce.

Ta edycja OSL miała jednak nieco inny charakter: - Mam wrażenie, że po tych wymuszonych pandemią latach przerwy, wszyscy uczestnicy byli bardziej spragnieni spotkań i rozmów – usłyszeliśmy od Tomasza Bartosa, właściciela Mikrofoniki. – Bardzo ciekawy panel przygotowało Stowarzyszenie Lektorów RP. Temat, który podjęto może skierować branżę w bardzo dobrym kierunku.

Chodzi o zmiany legislacyjne, które mają doprowadzić do nowelizacji ustawy o zawodzie artysty, wpisując do niej także zawód „artysty lektora”. – Dziś nie ma takiej grupy zawodowej – powiedział nam Paweł Bukrewicz, od 2020 roku prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej (SLRP).- Chcemy więc doprowadzić do jej legislacyjnego uznania. Bo w tej chwili, bez odpowiednich uregulowań, nie mamy skuteczności prawnej. Jest dobry czas, aby uregulować rynek pracy głosem. Z czym się to wiąże? – powtórzył nasze pytanie. – Na przykład z uregulowaniem cen, czy też z prawem do tantiem, którego dotąd nie mamy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto