Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - Stowarzyszenie Feniks z Kołobrzegu przypomina

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Pixabay Anemone123
23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. ,,Depresja nie jest słabością, ani wadą osobowości, to choroba wypartych uczuć, które domagają się uwolnienia” - cytują słowa Deborah Serani terapeuci Stowarzyszenia Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz Ich Rodzin i Przyjaciół „Feniks” z Kołobrzegu.

Oto cała informacja, którą otrzymaliśmy z Feniksa: - Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym.

Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. Z tego względu niezwykle ważną dla każdego (nie tylko dla lekarza) kwestią jest znajomość natury i objawów depresji oraz podstaw jej diagnostyki i leczenia.
Obchodzony 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ma służyć okazywaniu solidarności z chorymi, oswajaniu tematu chorób psychicznych oraz zachęcenie chorych do podjęcia leczenia.

Nawet w ciemności jest światło

Aby móc zdiagnozować depresję muszą pojawić się przynajmniej dwa podstawowe objawy tej choroby oraz minimum dwa objawy dodatkowe, spośród wymienionych poniżej. Objawy te powinny utrzymywać się przynajmniej przez dwa tygodnie.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:

• obniżony nastrój pojawiający się rano i utrzymujący się przez większą część dnia, prawie codziennie, niezależnie od okoliczności;

• poczucie smutku i przygnębienia;

• utrata zainteresowania działaniami ;

• spadek energii lub szybsze męczenie się.
Ważne są również takie objawy dodatkowe jak:

• zaburzenia snu (najbardziej typowe – wczesne budzenie się);

• myśli samobójcze;

• problemy z pamięcią i koncentracją uwagi;

• utrata wiary w siebie i/lub pozytywnej samooceny;

• poczucie winy;

• spowolnienie psychoruchowe

• zmiany łaknienia i masy ciała (częstsze zmniejszenie apetytu niż zwiększenie).

Czas pandemii w którym przyszło nam żyć gwałtownie spowodował wzrost liczby osób, u których występują objawy depresji i stanów lękowych. Wszyscy doświadczamy żalu, izolacji, strachu, lęku, poczucia straty.
Nie bójmy się szukać pomocy u specjalistów takich jak psycholog czy psychiatra.
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją Stowarzyszenie ,,Feniks” z Kołobrzegu życzy Państwu niegasnącej nadziei na lepsze jutro, zdrowia, wewnętrznej siły oraz wytrwałości.

Pamiętajmy o tym, że nawet w ciemności jest światło. Wspierajmy się w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Stowarzyszenie Użytkowników Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej oraz Ich Rodzin i Przyjaciół „Feniks” z Kołobrzegu

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto