Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: strażniczka z promilami. Prezydent miasta ją zwolni?

Monika Pawłowska
Bal integracyjny ponad 130 oświęcimskich urzędników, w tym strażników miejskich, zakończył się skandalem. Po trzydniowej imprezie w Wiśle nie wszyscy doszli do siebie. Jedną ze strażniczek miejskich przyłapano w pracy pod wpływem alkoholu. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, miała pół promila.

Sprawę próbowano zatuszować. Informacje o pijanej strażniczce miejskiej, która pełniła funkcję dyżurnej feralnego dnia, wypłynęły dopiero pod koniec minionego tygodnia. Jak się okazało, Monika D. zdążyła już przynieść pracodawcy zwolnienie lekarskie. Teraz jest nieuchwytna.
Monika D., będąc dyżurną, miała bezpośredni kontakt z petentami. Najprawdopodobniej to któryś z nich zauważył, że kobieta jest "niedysponowana". Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z innymi. Szybko zrobił się szum. Sprawa dotarła do prezydenta miasta Janusza Marszałka.
- Natychmiast zadzwoniłem do osób odpowiedzialnych za sprawdzenie tego stanu rzeczy i nie był to komendant straży - mówi Janusz Marszałek.
Przyznaje, że kilka miesięcy temu otrzymał podobny sygnał. Ktoś doniósł, że Monika D. jest pod wpływem alkoholu. Jednak wówczas badanie nic nie wykazało.
Tego samego dnia zapadła decyzja, aby przebadać alkomatem wszystkich obecnych w pracy strażników miejskich w Oświęcimiu. Nie byli pijani. Dmuchać w balonik nie kazano za to pozostałym urzędnikom miejskim, którzy balowali w Wiśle razem z Moniką D.
- Jakoś nie przyszło mi do głowy, aby wydać taką dyspozycję - ucina Janusz Marszałek.
Ostateczna decyzja w sprawie dalszych losów strażniczki miejskiej zapadnie w ciągu najbliższych dni. Prezydent miasta wydał w miniony piątek specjalnie oświadczenie.
- W piśmie tym prezydent informuje o zamiarze rozwiązania umowy ze strażniczką w trybie dyscyplinarnym - mówi Janusz Gołdynia, przewodniczący zakładowej komisji Związku Pracowników Samorządowych.
Do dziś związkowcy mają czas na wydanie opinii odnośnie Moniki D.
Janusz Gołdynia przyznaje, że w dniu wpadki strażniczki. jechał z nią w jednym samochodzie do pracy.
- Nie poczułem od niej alkoholu - zapewnia Gołdynia.- Gdyby tak było, nie miałaby prawa podjąć pracy...
Kodeks pracy
Artykuł 52 kodeksu pracy mówi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.
Do tego punktu zalicza się również bycie w pracy pod wpływem alkoholu.
Z kolei art. 231 kodeksu karnego mówi, że funkcjonariuszowi publicznemu, który nie dopełnił swoich obowiązków na służbie, grozi do 3 lat więzienia.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto