Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwodny pojedynek w Muzeum Oręża Polskiego, czyli okręty w Pałacu Braunschweigów - pisze Łukasz Gładysiak

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
ORP „Orzeł” na fotografii archiwalnej. Część nowej wystawy czasowej poświęcono właśnie tej jednostce
ORP „Orzeł” na fotografii archiwalnej. Część nowej wystawy czasowej poświęcono właśnie tej jednostce Domena Pubiczna
Kto interesuje się wojną na morzu, powinien koniecznie odwiedzić główną siedzibę Muzeum Oręża Polskiego. Na nowej wystawie czasowej czekają U-Booty oraz prawdziwa gratka dla miłośników polskich okrętów podwodnych okresu II RP.

Wszystko zaczęło się od lipcowej prezentacji podstawy działa przeciwlotniczego w wersji przeznaczonej dla niemieckich okrętów podwodnych, która miała miejsce najpierw w stolicy województwa, a następnie w Kołobrzegu. To właśnie za sprawą tego, unikatowego zabytku pozyskanego dzięki współpracy Muzeum Oręża Polskiego z Urzędem Morskim w Szczecinie, podczas prac na torze wodnym do Świnoujścia, uruchomiona została prawdziwa, militarna lawina.

U-Booty na wyciagnięcie ręki

- W krótkim czasie okazało się, że w wielu miejscach Wybrzeża znajdują się ciekawe eksponaty związane z szeroko rozumianą wojną podwodną. Odzywać się do nas zaczęli przede wszystkim pasjonaci II wojny światowej od Szczecina do Gdańska pytając, czy planujemy szeroką prezentację artefaktów związanych choćby ze słynnymi U-Bootami. Postanowiliśmy udzielić błyskawicznej odpowiedzi – informuje dyrektor kołobrzeskiego muzeum, Aleksander Ostasz. Od dziś, na parterze Pałacu Braunschweigów oglądać można wystawę czasową p.t.: „Podwodny pojedynek”.

Na ekspozycji obejrzymy zabytki związane z wojną pod powierzchnią mórz i oceanów w latach 1939-1945. Punkt centralny stanowi wspomniane na początku, wydobyte z kanału Szczecin-Świnoujście, podwójne działo przeciwlotnicze, przeznaczone między innymi dla U-Bootów typu VIIC – najbardziej popularnych obiektów tego typu w Kriegsmarine. Poza tym znajdziemy tam elementy niemieckich torped oraz ekwipunek i umundurowanie załóg, w tym na przykład oryginalny, skórzany uniform sztormowy. Kolejną ciekawostką jest tak zwany zestaw ucieczkowy – połączenie maski z systemem krążenia powietrza, która miała zapewnić bezpieczną ewakuację pojedynczego marynarza na powierzchnię w przypadku unieruchomienia U-Boota. Całość dopełniają modele okrętów, w tym miniatury wykonane przez znanego, koszalińskiego modelarza, Marcina Wawrzynkowskiego (jego prace znaleźć można między innymi w Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu oraz Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku).

Pamięć o „Wilku” i „Orle”

Prawdziwą gratką nie tylko dla miłośników wojskowości, ale szeroko rozumianej techniki morskiej są artefakty związane z okrętami podwodnymi Marynarki Wojennej okresu II Rzeczpospolitej. – To temat bardzo niszowy, ale mimo to udało się nam pozyskać naprawdę wyjątkowe eksponaty. Dotąd nie były nigdzie prezentowane. Jest to część oryginalnej, francuskiej dokumentacji okrętu podwodnego ORP „Wilk”, przygotowanej dla Kierownictwa Marynarki Wojennej pod koniec lat dwudziestych – opowiada dyrektor Ostasz.

Kolejną jednostką pod biało-czerwoną banderą, którą kołobrzescy muzealnicy chcą przypomnieć szerokiemu gronu odbiorców jest słynny, oddany do użytku w Marynarce Wojennej tuż przed wybuchem II wojny światowej, okręt podwodny ORP „Orzeł”. Na wystawie czasowej poznamy jego historię oraz mamy szansę porównać go, między innymi dzięki modelom, pod względem konstrukcyjnym z obiektami wykorzystywanymi przez Kriegsmarine. – Temat „Orła” rozwija się u nas dynamicznie. Już niedługo Muzeum Oręża Polskiego włączy się do zainicjowanej w Trójmieście akcji poszukiwania wraku tej słynnej jednostki, która zaginęła podczas patrolu bojowego na Morzu Północnym, na przełomie maja oraz czerwca 1940 r. – kończy nasz rozmówca. Wszystko to sprawi, że ekspozycja w głównej siedzibie MOP będzie się regularnie powiększać.

Wystawę czasową „Podwodny pojedynek” oglądać można co najmniej do końca września w Muzeum Historii Miasta (Pałac Braunschweigów) przy ul. Armii Krajowej 13 w Kołobrzegu, w godzinach otwarcia tego oddziału.

Muzeum na tropie morskich pamiątek

Wystawa czasowa „Podwodny pojedynek” to kolejna część akcji poszukiwania i gromadzenia pamiątek morskich przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. – Zachęcamy wszystkich, którzy posiadają takie prywatne zbiory, do kontaktu z nami. Planujemy rozszerzyć nasze wystawy, ale także wiedzę o tematy wprost związane z Bałtykiem oraz szeroko rozumianą morskością. Będziemy się nią także dzielić. Priorytetem jest oczywiście Kołobrzeg i najbliższa okolica, ale chętnie podejmiemy też tematy związane z szeroko rozumianym Wybrzeżem – apeluje Aleksander Ostasz.

Skansen

Przypominamy, że miejscem, w którym oglądać można największą liczbę eksponatów w tej materii jest Kołobrzeski Skansen Morski przy ul. Bałtyckiej. Z kolei w oddziale militarnym przy ul. Emilii Gierczak znajdziemy na przykład artefakty związane z okrętami ORP „Gryf” i ORP „Wicher”, marynarskie mundury z czasów II Rzeczpospolitej oraz części niemieckiego pancernika kieszonkowego „Luetzow”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto