Poszukiwacze z Grupy Parsęta znaleźli w Budzistowie monety sprzed tysiąca lat

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Od lewej: Jan Orliński i Aleksander Ostasz
Od lewej: Jan Orliński i Aleksander Ostasz Iwona Marciniak
Wystarczyło osiem godzin poszukiwań z wykrywaczami metalu na niewielkim skrawku terenu, niegdyś wczesnośredniowiecznego podgrodzia w Budzistowie pod Kołobrzegiem, by ziemia oddała poszukiwaczom 59 zabytków, w tym 21 monet. Najstarsze z nich mają ponad tysiąc lat.

- Jeszcze nie opadł przysłowiowy kurz bitewny po zakończonym sukcesem, II Festiwalu „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”, a już światło dzienne ujrzały dwa wyjątkowe znaleziska – napisali w komunikacie pracownicy Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. - Niemal w miejscu realizacji wydarzenia, skądinąd na terenie dawnego, kołobrzeskiego podgrodzia, pod koniec sierpnia prowadzone były badania powierzchniowe. Członkowie blisko współpracującej z MOP Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta” odnaleźli w warstwach ziemi zdjętych podczas budowy miejsca rekreacji przy ul. Kasztanowej w Budzistowie, wiele interesujących artefaktów, w tym 21 monet. Najciekawszymi z nich są dwie monety datowane właśnie na okres wczesnego średniowiecza – bite przez cesarzy Ottona II (okres panowania: 973-983 r.) oraz Ottona III (996-1002 r.). Oba zabytki w najbliższych dniach trafią do zbiorów kołobrzeskiego muzeum.

Prezentacja części monet nastąpiła we wtorek przed kołobrzeskim muzeum. To tu pojawili się muzealnicy z dyrektorem MOP Aleksandrem Ostaszem na czele i Jan Orliński, prezes Grupy Parsęta. - Pracowaliśmy tylko przez dwa dni, po cztery godziny – zaznaczył. - Pierwszego dnia sześć osób, drugiego osiem. Najciekawsze okazały się monety: srebrny denar Ottona II z około 925 roku, również srebrny denar krzyżowy z przełomu X/XI w., dwa brakteaty guziczkowe, srebrne z XIII, XIV wieku, denar pomorski przebity na własne potrzeby przez któregoś z władców z XV wieku, szerf miedziany z Hamburga z XV-XVI wieku.To cały przekrój historii.

Oprócz monet poszukiwacze znaleźli i zabezpieczyli przedmioty codziennego użytku: fragmenty ceramicznych fajek, guziki kontuszowe, kulki muszkietowe. Co można byłoby znaleźć, gdyby poszukiwania trwały dłużej? Albo gdyby wojewódzki konserwator zabytków nie wyłączył z działań „Parsęty”stanowiska archeologicznego położonego centralnie, zarezerwowanego do specjalistycznych badań archeologicznych? - Pięknie pomyśleć co wydarzyłoby się, gdybyśmy śladem prof. Mariana Rębkowskiego przystąpili do badań terenowych na terenie Budzistowa – powiedział Łukasz Gładysiak z MOP. - Będziemy zabiegać o to, żeby takie badania się odbyły.

Muzealnik podkreślał: - Nawet te skromne badania potwierdzają, że w miejscu, o którym opowiadamy, w autentycznej lokalizacji podgrodzia, faktycznie tętniło życie. - To nie są może najcenniejsze monety na świecie, choć mamy tu denar pomorski, który być może jest absolutnym unikatem. Dla nas istotnie jest datowanie tych monet, które łączymy z szerszym kontekstem historycznym.

Jaka była wartość najstarszych monet? - Nie jest to skarb – tłumaczył Łukasz Gładysiak. - Nie kupilibyśmy za to wioski, ani domu, ani prawdopodobnie krowy. To była moneta powszechnego obrotu.

Grupa Parsęta od kilku lat ściśle współpracuje z MOP. We wtorek dyrektor Aleksander Ostasz dziękował poszukiwaczom za ich czas i zaangażowanie. Wprawdzie to konserwator zabytków zdecyduje ostatecznie dokąd trafią znalezione zabytki, ale jest duża szansa, że pozostaną w Kołobrzegu. - Liczymy, że w końcu zainteresujemy kogoś faktem, że każde wykopanie dołka w Kołobrzegu wiąże się z odkryciem lub uszkodzeniem jakiegoś znaleziska – mówił też Jan Orliński. - Dlatego chętnie bralibyśmy udział w pracach poprzedzających inwestycje. Niestety poza strefą ochrony archeologicznej, w której przeprowadzenie badań czy nadzór archeologiczny są obowiązkowe, mało kto z inwestorów interesuje się tym, co zawiera ziemia, którą wykopują, przekopują i wywożą, tak naprawdę zafałszowując historię.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie