Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RCK Kołobrzeg zaprasza na spotkanie z Mariuszem Bonaszewskim i Filipem Łobodzińskim

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
RCK
Po rozmowie z Czesławem Mozilem i Januszem Chabiorem czas na kolejne spotkania w kołobrzeskiej Szkole życia. W sobotę gościem online dziennikarki Katarzyny Stoparczyk będzie Mariusz Bonaszewski (godz. 19), a z Filipem Łobodzińskim w niedzielę,( również o godz. 19) porozmawia Magdalena Rigamonti., zdobywczyni dziennikarskiej, prestiżowej Ficus Price.

Do Szkoły życia zapraszają: Miasto Kołobrzeg, Biuro Literackie oraz Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta. Spotkania odbywać się będą na stronie Youtube.com/biuroliterackie i na Facebooku Biura Literackiego.

Jak czytamy na stronie internetowej RCK: nie będą to standardowe wywiady, ale rozmowy zwracające uwagę na te doświadczenia życiowe, które były fundamentalne dla artystycznego rozwoju zaproszonych gości. Wrócimy z nimi do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości. Dowiemy się, jakie momenty były dla nich przełomowe, kto na nich najbardziej wpłynął, komu zawdzięczają karierę artystyczną i jakie błędne decyzje, złe wybory, ale także mniejsze i większe sukcesy kształtowały ich osobowość.

Pytania będzie mogła zadawać również zgromadzona przez ekranami publiczność. Nie tylko młodzi mieszkańcy Kołobrzegu, dla których ten projekt powstał, ale także każdy, kto zdecyduje się na udział w „Szkole życia”. Gdyby nie pandemia i związane z nią ograniczenia, projekt byłby realizowany na żywo w nadmorskim kurorcie. Stanowiłby – obok zrealizowanego z sukcesem „Kursu na sztukę” – element działań ukierunkowanych na osobisty rozwój młodych mieszkańców Kołobrzegu.

Druga część wydarzenia to indywidualne spotkania i konsultacje artystyczne, które będą zamknięte i ograniczone do wybranych osób, zespołów oraz twórców z Kołobrzegu. Żeby zgłosić chęć udziału, należy przesłać drogą elektroniczną na adres [email protected] informacje o swoich doświadczeniach aktorskich (na konsultacje u Mariusza Bonaszewskiego) lub o zainteresowaniach z zakresu dziennikarstwa (na konsultacje u Filipa Łobodzińskiego).
Pomysłodawcą działań jest organizator najstarszego festiwalu literackiego w Polsce Stacja Literatura (dawny Fort Legnica i Port Wrocław) i jedno z najczęściej wyróżnianych wydawnictw – Biuro Literackie. Obchodząca w tym roku swoje dwudziestopięciolecie instytucja znana jest z szeregu projektów edukacyjnych, m.in. „Lekcji języka poetyckiego”, „Wakacji z kulturą” oraz „Szkoły z poezją”.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasta Kołobrzeg oraz Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Więcej informacji można znaleźć na stronach biuroliterackie.pl, rck.kolobrzeg.eu oraz na profilach poszczególnych wydarzeń na: Facebook.com/BLiterackie oraz na kanale YouTube Biura Literackiego, gdzie dostępne są także dwa wcześniejsze spotkania z cyklu.
 

BOHATEROWIE WYDARZEŃ

 

MARIUSZ BONASZEWSKI

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, dubbingowy i radiowy. Pierwsze kroki na scenie stawiał w Słupskim Teatrze Dramatycznym (1984), gdzie trafił zaraz po ukończeniu liceum. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1988-1997 związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Od 1997 roku należy do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracuje także z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia. Laureat licznych nagród teatralnych i filmowych. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
 

FILIP ŁOBODZIŃSKI

Iberysta, dziennikarz, muzyk i tłumacz z języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. Laureat Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005 r. za najlepszy przekład literacki. Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego oraz dylan.pl, specjalizującego się w wykonywaniu przekładów piosenek Boba Dylana. W Biurze Literackim ukazały się przetłumaczone przez niego książki Dylana: „Duszny kraj” (2016) oraz „Tarantula” (2018), Patti Smith: „Tańczę boso” i „Nie gódź się”, Salvadora Espriu „Skóra byka” oraz Johna Lennona „Przestworzone rzeczy”. Mieszka w Warszawie.
 

MAGDALENA RIGAMONTI

Dziennikarka prasowa i radiowa. Zdobyła najbardziej prestiżową polską nagrodę dziennikarską Ficus Price w 2017 roku, a rok wcześniej nagrodę Grand Press. Wraz z mężem Maksymilianem publikuje swoje wywiady w „Dzienniku Gazeta Prawna” jako RigamontiRazy2. W 2018 roku wydali razem książkę „Echo”, która została ogłoszona książką fotograficzną roku w konkursie Pictures of the Year International w kategorii „Photography Book of the Year”. Mieszka w Warszawie.
 

KATARZYNA STOPARCZYK

Dziennikarka radiowa i telewizyjna. Autorka programu telewizyjnego „Duże dzieci”. W Programie Trzecim Polskiego Radia stworzyła audycje: „Dzieci wiedzą lepiej” i „Zagadkowa niedziela” (wyróżniona nagrodą Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej w 2017 roku). Od 2018 roku na antenie radiowej Trójki prowadzi audycję „Myślidziecka 3–5–7”. Twórczyni widowiska muzycznego „Zorka – dziewczynka z gwiazd” oraz spektaklu „Piękne spojrzenie”. Uhonorowana Nagrodą Safony (2016), zdobywczyni prestiżowego tytułu Mistrz Mowy Polskiej (2018).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto