Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Refulacja plaży w Kołobrzegu - piach z dna morskiego zasili plażę kurortu

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
elementy rurociągu czekają na plaży na montaż
elementy rurociągu czekają na plaży na montaż Iwona Marciniak
Na kołobrzeskiej plaży, przy wejściu do portu, znów możemy oglądać mocno industralny krajobraz - elementy rurociągu, spychacze (jeden z nich stoi pod samą promenadą, przy molo). Od grudnia trwa tu potężna inwestycja Urzędu Morskiego w Szczecinie: refulacja plaży na około 500 - metrowym odcinku, między falochronem wschodnim, a molo. Ostatnia seria sztormów sprawiła, że operację trzeba było przerwać . Plaża niemal zniknęła. Refulacja ma wspomóc naturę w odbudowie plaży przed sezonem.

- Roboty budowlane zostały przerwane, ze względu na długotrwałe okresy sztormowe i niesprzyjające warunki hydro-meteorologiczne. Wkrótce będą kontynuowane - powiedziała nam Ewa Wieczorek, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Inwestycja polegajaca na sztucznym zasilanieniu brzegu morskiego w Kołobrzegu, jest realizowana w systemie zaprojektuj - wybuduj. Wykonawca rozpoczął więc pracę od przygotowania dokumentacji projektowej. Teraz pora na realizację.

Jak informuje rzeczniczka: - Do zasilenia piaskiem jest ok. półkilometrowy odcinek brzegu, pomiędzy falochronem wschodnim, a molo, gdzie do odłożenia jest ponad 60 tys. metrów sześciennych piasku. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: PRCiP z Gdańska, Hegemann GmBH z Niemiec i Rohde Nielsen A/S z Danii. Koszt prac to ponad 2 mln zł.

Co ciekawe, to pierwsze sztuczne zasilanie, jakie w Kołobrzegu, od chwili przejęcia tego ocinka wybrzeża przez Urząd Morski w Szczecinie (po likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku, w kwietniu 2020).

Czym jest proces refulacji?

Pani rzecznik tłumaczy: - Sztuczne zasilanie plaży to jedna z metod ochrony brzegu morskiego, polegająca na przetransportowaniu i rozprowadzeniu piasku pobranego np. z dna morskiego na wybranym odcinku brzegu w celu podniesienia poziomu i poszerzenia plaży. Materiał piaszczysty z dna morskiego, który zazwyczaj odkładamy na nasze plaże, jest wcześniej badany pod kątem odpowiedniej granulacji i czystości. Pobierany jest z dna w odległości kilku, kilkunastu kilometrów od brzegu przez pogłębiarkę ssącą, a następnie „wyrzucany” na plażę poprzez system rurociągów, połączonych z pogłębiarką. Później piasek jest równomiernie rozprowadzany po zasilanym odcinku plaży za pomocą spycharek.

A przy Ekoparku Wschodnim powstaje opaska

W Kołobrzegu powstanie także opaska narzutowa kamienna, o długości ok. 1330 m, na wysokości Eko Parku Wschodniego. To zadanie jest jednym z elementów projektu, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Postępowanie przetargowe na budowę dwóch opasek narzutowych, w Kołobrzegu i Pleśnej (opaska o długości ok. 840 m), wygrała dobrze znana w naszym regionie firma Hydrobud Adama Dzika z Ustronia Morskiego. która za pracę otrzyma 17,5 mln złotych. Zadanie ma zostać zrealizowane do końca stycznia 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto