Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem - program obchodów

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Zbliża się rocznica krwawych walk o Kołobrzeg i zdobycia miasta. W związku z wydarzeniami rozgrywajacymi się za naszą wschodnią granicą, Muzeum Oręża Polskiego odwołało wprawdzie zaplanowane widowisko historyczne. Bohaterowie wielkiej bitwy o miasto zostaną uczczeni podczas tradycyjnych, choć skromniejszych uroczystości. W piatek spotkamy się m.in. pod Pomnikiem Zaślubin z Morzem, na Cmentarzu Wojennym i na koncercie w Regionalnym Centrum Kultury.

W piątek, o godz. 11, pod Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem, symbolicznych zaślubin z Bałtykiem dokonają adepci z Oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej. Stąd uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik pierwszego kapitana portu, kadm. Stanisława Mieszkowskiego. Stąd przejdą na Falochron Wschodni im. kpr. Franciszka Niewidziajły, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Godz. 15.30, to początek uroczystości na Cmentarzu Wojennym. O god. 17, w Regionalnym Centrum Kultury, rozpocznie się koncert z okazji 77. rocznicy walk o Kołobrzeg. Wystąpi kwartet "Sonore" z Poznania i Kaja Frankiewicz.

W niedzielę o godz. 10, w kołobrzeskej bazylice rozpocznie się msza święta w intencji uczestników walk i miasto.

Imprezy towarzyszące

11 marca, godz 17 - otwacie wystawy Pracowni Plastycznej w ratuszu " Moje miasto Kołobrzeg";
19 marca - III Gra Miejska "Szlakiem walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r.";
19 marca - 56. Ogólnopolski Rajd PTTK "Szlakiem walk 1. Armii Wojska Polskiego o Kołobrzeg";
19 marca - Otwarte Mistrzostwa Kołobrzegu w strzelaniach pneumatycznych;
20 marca - XXXVI Bieg Zaślubin;
23 - 24 marca - XII Regionalny Konkurs Historyczno - Zręcznościowy "Baw się historią. Kołobrzeg - moje miasto"

Więcej o piątkowym koncercie, który rozpocznie się o godz. 17 w RCK

Jak co roku, Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta włącza się w miejskie obchody Rocznicy Zakończenia Walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim przygotowując propozycję kulturalną.

Tym razem zapraszamy na koncert kameralny w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Sonore z Poznania. Kwartet powstał w 2011 roku i nieustannie dostarcza swym słuchaczom niezapomnianych wrażeń muzycznych. Tworzą go absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu, Warszawie i Bydgoszczy, które wielokrotnie brały udział w kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą, rozwijając swój talent pod okiem najlepszych pedagogów.

Kwartet współpracował m.in. z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Orkiestrą Adama Sztaby, Kwartetem Smyczkowym Kayah, Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, Poznańską Orkiestrą Collegium F, Poznańską Orkiestrą L’autunno. Ogromna pasja i zaangażowanie, profesjonalizm oraz pełne emocji interpretacje wykonywanych utworów gwarantują wspaniałe doznania artystyczne w to wyjątkowe popołudnie, w programie którego znajdą się m. in. kompozycje klasyczne Mozarta, Dvoraka, Vivaldiego, Brahmsa, muzyka filmowa w części rozrywkowej oraz dedykowana Kombatantom i Kołobrzeżanom smyczkowa aranżacja przeboju Festiwalu Piosenki Żołnierskiej pt. „Wszystkie barwy lipca”. To jednak nie wszystkie niespodzianki wieczoru. W koncercie gościnnie wystąpi prawnuczka artylerzysty ze Stryjówki pod Tarnopolem, kaprala Franciszka Niewidziajły, który 77 lat temu wrzucał w morskie fale zaślubinową obrączkę. Między innymi dzięki takim jak on żołnierzom kolejne pokolenia w wolnej Polsce mogą realizować swoje pasje i dzielić się talentem.

Kaja Frankiewicz jest obecnie studentką II roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Wcześniej ukończyła Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Poznaniu i Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu na kierunku filologia włoska. Jest utytułowaną wokalistką - laureatką wielu festiwali ogólnopolskich (2019 - 2021) takich jak III nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, I Nagroda Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej FORMA w Barcinie, wyróżnienie w Ogólnopolskim Finale Turnieju Poezji Śpiewanej w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Włocławku, wyróżnienie w Finale Ogólnopolskiego Festiwalu “Kryształowa Nuta” w Kętrzynie, Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS podczas Ogólnopolskiego Festiwalu FUMA w

Zielonej Górze. Aktualnie Kaja Frankiewicz pracuje nad autorskim materiałem w nurtach muzyki alternatywnej. Prywatnie jest pasjonatką języków obcych, podróży i literatury, w sztuce uwielbia autentyczność. W Kołobrzegu wykona kilka specjalnie wybranych wraz z Tatą, wnukiem kaprala Niewidziajły utworów, pragnąc wnieść również swój wkład w to święto, ważne nie tylko dla naszego miasta i kraju ale i dla rodziny Kai Frankiewicz.

Wstęp na koncert wolny po okazaniu bezpłatnej wejściówki, którą można będzie otrzymać w kasie RCK. Ilość miejsc ograniczona.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto