Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te mozaiki są bardzo interesujące, warto je ocalić: Maciej Słomiński z IDN o pracach Olgierda Szerląga

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Facebook/Olgierd Szerląg - Kołobrzeg pamięta
Na dawny Dom Rybaka przy ul. Wylotowej, nowy właściciel wydał już wyrok. Zdobiącą budynek mozaikę gotów jest oddać za darmo, byle ktoś pokrył jej kosztowne zdjęcie z elewacji. Jak kosztowne? i czy naprawdę mozaika jest warta ratowania? Ocenę miasto zleciło specjalistom.

Olgierd Szerląg i jego prace

Artysta plastyk Olgierd Szerląg mieszkał w Kołobrzegu od 1960 roku. W latach 70-tych ozdobił mozaikami wiele budowli kurortu. Wykonał je m.in. w WDW Kopalni Węgla Kamiennego Turów, Domu Wypoczynku i Pracy Twórczej Politechniki Poznańskiej i właśnie na elewacji Domu Rybaka, który decyzją nowego właściciela ma zniknąć z działki - na jego miejscu powstanie nowy obiekt.
O ocalenie mozaiki zaczęli zabiegać sami kołobrzeżanie, tworzący w mediach społecznośckiowych profil o nazwie Olgierd Szerląg - Kołobrzeg pamięta. Właściciel Domu Rybaka zgodził się oddać mozaikę za darmo, ale koszt jej demontażu ktoś musiałby ponieść. Kto? Najlepiej magistrat. Ale moizaika nie jest objęta żadną formą opieki konserwatorskiej. - Dlatego poprosiliśmy o jej ocenę specjalistów z Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Szczecinie - mówi rzecznik prezydent Kołobrzegu, Michał Kujaczyński. A Maciej Słomiński z IDN mówi nam na gorąco: -To bardzo dekoracyjne dzieło. Ma bardzo ciekawą fakturę, a do jej wykonania użyto ciekawych materiałów. Jedna z mozaik akcentuje narożnik budynku, ale reszta jest w dawnej stołówce.

To nasza historia

Historyk sztuki mówi dalej: - Takich mozaik jest w kraju coraz mniej. Znikają z różnych budynków publicznych. Niestety gdy pojawiają się inwestycyjne plany, dekoracje z poprzedniej epoki są usuwane. A w mojej ocenie praca Olgierda Szerląga jest bardzo ciekawie wykonana. Wykorzystano różne materiały, nawet odpadowe - potłuczone kawałki ceramiki, szkła, kamyki z plaży. To dokument swoich czasów, który w mojej cenie posiada duże walory estetyczne. Jest charakterystyczny dla swojej epoki - prezentuje motywy morskie , sieci, ryby. W Szczecinie mieliśmy takie mozaiki na budynku naszej fabryki odzieżowej Dana. Zdemontowano ją. Większą mozaikę udało się też ocalić na budynku kina Kosmos.
Maciej Słomiński i towarzyszący mu Waldemar Witek (również IDN) obejrzeli także inne prace Olgierda Szerląga w Kołobrzegu, również te, które powstawały pod jego kierunkiem: - Na przykład mozaikę na Zakładzie Przyrodoleczniczym nr 1. Jest świetna - słyszymy. - Autor zastosował ciekawe efekty optyczne, abstrakcyjną kompozycję złożoną z takich nieregularnych pasów. Cała fasada jest wklęsła. To bardoz interesujące. Niestety cały zakład będzie rozbudowywany , mozaika ma wprawdzie zostać zachowana, ale będzie zabudowanwa jakąś szklaną ścianą, straci więc swój pierwotny charakter. No ale cóż, to cena, którą się płaci za ocalenie tego typu dzieł. To nasza historia, element tożsamości.

Kosztowna sprawa

Zdjęcie mozaiki autorstwa Anny Fiszer z gdańskiego Kina Neptun pochłonęło blisko pół miliona złotych. Czy miasto zapłaci za kołobrzeską operację? Po ocenie specjslistów z IDN, magistrat chce zlecić wycenę ewentualnej operacji demontaż i rozpocznie poszukiwanie pieniędzy. Oby inwestor zaczekał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto