Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kołobrzegu budują nową kanalizację sanitarną do uzdrowiska bez tradycyjnych wykopów. Jak? Oto szczegóły

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Ten blisko 800 metrowy odcinek nowej kanalizacji sanitarnej ma umożliwić sprawniejszy odbiór nieczystości z rozbudowanej o kolejne hotele dzielnicy uzdrowiskowej. Inwestycja prowadzona przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację ruszyła tuż za przepompownią na Bulwarze Marynarzy Okrętów Pogranicza. Trwa budowa studni (będzie ich ponad 20), z których - jak po łańcuszku - kolejno będzie prowadzony podziemny odwiert. Dla zainteresowanych technologią, w której wykorzystano m.in.laser, mamy informacje od wykonawcy, firmy ELGRUNT z Gdyni.

Inwestycję, która kosztuje aż 3,6 mln zł, wykonuje firma ELGRUNT z Gdyni. Prace ma wykonać do końca roku. Wykonawca przekazał nam więcej informacji na temat zastosowanej technologii. A o samej inwestycji pisaliśmy także TU

Technologia wykonywania przewiertów wiertnicą ślimakową ze sterowaniem laserowym

Metoda ta wykorzystuje trójetapową metodę budowy rurociągów za pomocą wiertnicy ślimakowej z odpowiednio przygotowanym osprzętem.
Zastosowanie laserowego systemy kontroli pozwala na układanie rur przewodowych z dokładnością do 0,1%.

Przewiert rozpoczyna się od wybudowania studni startowej

Ze względu na wymiary wiertnicy, studnia ta ma średnicę 2,0 lub 2,5 m. Studnie budowane są z żelbetowych kręgów, zapuszczanych w grunt metodą studniarską. Z takiej studni możliwe są do wykonania nawet 4 przewierty w różnych kierunkach. Jako komory odbiorcze stosuje się studnie betonowe lub żelbetowe średnicy 1,5 m.
W przygotowanej studni startowej montuje się wiertnicę i zaczyna wykonywanie wiercenia pilotowego za pomocą jednometrowych żerdzi pilotowych łączonych na gwint.
Obserwacja obrazu tablicy diodowej, umieszczonej w dłutowej głowicy pozwala operatorowi na kontrolę spadku i kierunku wykonywanego przewiertu.
Ułożenie diod, pokazywane na monitorze, wskazuje aktualny kierunek i kąt wiercenia w układzie kierunków tarczy zegarowej.
Poprzez wydrążone żerdzie może być podawana do głowicy płuczka bentonitowa zmniejszająca opory i tarcie gruntu.

Drugi etap

W drugim etapie, po wykonaniu przewiertu pilotowego, w studni startowej montuje się stalowe rury osłonowe. W zamontowanym w pierwszej rurze poszerzaczu znajduje się odpowiednie narzędzie skrawające, za którym, wewnątrz rur stalowych, montowany jest ciąg ślimaków transportowych. Pracujące wewnątrz rur ślimaki przenoszą urobek do komory startowej, z której jest wydobywany na zewnątrz, (patrz rys nr 2).
Podczas poszerzania otworu do czoła pierwszej rury osłonowej, żerdziami napędowymi, dostarczana jest płuczka bentonitowa, która rozprowadzana jest po zewnętrznej stronie rur celem zmniejszenia tarcia na pobocznicy rur.
Omówiony etap pozwala na wykonanie w gruncie tunelu o odpowiedniej średnicy – od studni startowej do studni odbiorczej.

Co dalej?

Po zakończeniu rozwiercania otworu montuje się, poprzez adaptery rury przewodowe w postaci modułów o długości 1,0 m. Moduły te są kolejno wciskane przez wiertnicę, powodując tym samym wypychanie rur przewiertowych do studni odbiorczej, gdzie są one rozmontowywane i wydobywane, (patrz rys nr 3). Uzyskiwane siły wciskania są kontrolowane na bieżąco przez obsługę wiertnicy, tak aby nie przekroczyć maksymalnych, dopuszczalnych sił określonych przez producenta rur przewodowych.
Siły te są w znacznym stopniu zmniejszone poprzez zastosowanie płuczki bentonitowej ułatwiającej poślizg i stabilizującej wykonany otwór.

Po zakończeniu etapu wypychania rur osłonowych otrzymujemy gotowy rurociąg. Komory robocze są następnie adaptowane na studnie rewizyjne, lub na życzenie inwestora można w nich zamontować inne studnie rewizyjne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto