Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kołobrzeskim kościółku będą szukać miejsca pochówku dyplomaty z dworu Bogusława XIV

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Maciej von Krockow
Maciej von Krockow MOP Kołobrzeg
W sobotnie południe w kościele rektoralnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Kołobrzegu kołobrzescy muzealnicy będą szukać miejsca pochówku Macieja von Krockowa, radcy dworu księcia Bogusława XIV, reprezentanta króla polskiego Władysława IV na konferencji westfalskiej kończącej w 1648 roku wojnę 30-letnią oraz dyplomaty brandenburskiego na usługach wielkiego elektora Fryderyka Wilhelma I.

W badaniu wezmą udział : ksiądz Piotr Zieliński – rektor kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, Aleksander Ostasz – dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Andrzej Ossowski – kierownik Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Szczecinie, Robert Dziemba – kierownik Pracowni Historii Kołobrzegu MOP, Łukasz Gładysiak – adiunkt w Dziale Zbiorów MOP i Jan Orliński – prezes Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej „Parsęta”

Jak czytamy w informacji nadesłanej przez Muzeum, z nawy głównej kościoła zostaną usunięte ławki. Zespół dr hab. Andrzeja Ossowskiego przeprowadzi badanie zarówno części nawowej jak i prezbiterium świątyni. Będzie szukał anomalii w strukturze posadzki, które wskazywałyby na miejsce pochówku lub ustawienia sarkofagu. O badaniu wie Diecezjalny Konserwator Zabytków oraz Miejski Konserwator Zabytków. W przypadku natrafienia na potencjalne miejsce pochówku, istnieje możliwość przeprowadzenia badań archeologicznych, we współpracy z rodem Krockow w Niemczech oraz Muzeum w Krokowej.
Robert Dziemba i ks. Piotr Zieliński, w wyniku prowadzonych badań doszli do wniosku, że pochowany 1 czerwca 1675 roku w małym kościele nad rzeką w Kołobrzegu Maciej von Krockow nadal spoczywa w tej świątyni. Wyniki badań opublikują w książce pt. „Wielka historia małego kościoła w Kołobrzegu, miejsce spoczynku Macieja von Krockowa”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa „Kamera”. W świątyni znajduje się zejście, prawdopodobnie do piwnicy. Kościół jest podpiwniczony. Odnalezienie polskiego, pomorskiego i brandenburskiego dyplomaty byłoby nie lada odkryciem.

Kim był Maciej von Krockow

Maciej von Krockow (1600-1675) – pochodził ze słynnego rodu Krokowskich z Krokowej. Jego dziadek – Reinhold von Krockow, służył królowi Francji Henrykowi II Walezjuszowi, a następnie Zygmuntowi II Augustowi i Zygmuntowi III Wazie. Jego ojciec, Jerzy von Krockow, organizował pogrzeb księcia Barnima XI i Bogusława XIII. W 1627 roku posłował do hetmana polnego koronnego Stanisława Koniecpolskiego, aby ten powstrzymał się od przejazdu ze swoimi wojskami przez tereny Pomorza. Sam Maciej służył jako dyplomata na dworze księcia pomorskiego Bogusława XIV. W latach 1646-1648 reprezentował polskie interesy na rokowaniach pokojowych w Westfalii. Cieszył się także zaufaniem króla Jana Kazimierza. Kolejny przedstawiciel dynastii Wazów na polskim tronie uhonorował jego służbę na konferencji westfalskiej swoim portretem wysadzanym diamentami. W nowym realiach politycznych wybrał służbę dla Brandenburgii, reprezentując interesy wielkiego elektora Fryderyka Wilhelma I. Za zasługi w służbie dyplomatycznej uzyskał m.in. tytuł honorowego proboszcza kołobrzeskiej kolegiaty. Do Kołobrzegu przeprowadził się w 1654 roku, gdzie został dyrektorem tutejszego sądu. Król Polski Jan Kazimierz, a także Król Danii Fryderyk III Oldenburg, proponowali mu pracę w swoich służbach dyplomatycznych. Książę meklemburski Chrystian Ludwik I zaproponował mu objęcie urzędu kanclerza. Wszystkim odmówił i pozostał w Twierdzy Kołobrzeg. Zmarł 16 marca 1675 roku. Ponieważ był kalwinem, luterański pastor kolegiaty – Johann Colberg, odmówił pochowania go w tej świątyni, choć jego ciało spoczęło już w krypcie. Przez kilka tygodni trwał spór co do samej osoby dyplomaty i tych, którzy chcieli pochówku w głównej świątyni miejskiej. Ostatecznie, ze względu na upór pastora, Maciej von Krockow został pochowany w małym kościele nad rzeką. Uroczysty pogrzeb odbył się 1 czerwca 1675 roku. W prezbiterium kolegiaty do XIX wieku wisiał jego portret.

Kilka słów o kościółku

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – powstał pod koniec XV lub na początku XVI wieku. Był jednym z trzech średniowiecznych kościołów wewnątrz murów miejskich, obok kościoła mariackiego i kościoła Św. Ducha. Była to budowla salowa, kryta dachem, z sygnaturką pośrodku. Uszkodzony podczas ogromnego pożaru w 1630 roku. Oddano go do użytku w 1649 roku, po odbudowie ze środków biskupa kamieńskiego księcia Ernesta Bogusława von Croy. Od 1653 roku wraz z powstaniem Twierdzy Kołobrzeg, stał się kościołem garnizonowym. W 1657 roku ponownie zniszczony w wyniku wybuchu Baszty Prochowej nad Parsętą. Kolejne nabożeństwo odprawiono w nim w 1670 roku, a naprawy trwały kolejne lata. W 1675 roku pochowano w jego wnętrzu Macieja von Krockowa. Uszkodzony podczas kolejnych oblężeń wojny siedmioletniej i wojny prusko-francuskiej w czasie oblężenia francuskiego w 1807 roku. W 1843 roku zapadła decyzja o jego rozbiórce. Zbudowany na nowo na średniowiecznym korzeniu i oddany do użytku w 1852 roku. Przetrwał walki o miasto w marcu 1945 roku i stał się świątynią parafialną Parafii Św. Marcina. Obecnie, kościół rektoralny przy Domie Księży Emerytów w Kołobrzegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto