Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kołobrzeskim porcie podsumowano miniony rok. I tu pandemia doświadczyła turystykę

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Widok z Portu Jachtowego na część handlową
Widok z Portu Jachtowego na część handlową Iwona Marciniak
Port Kołobrzeg mimo pandemii wciąż znajduje się wśród liderów małych portów. COVID-19 sprawił, że działalność związana z turystyką, w porównaniu z 2019 rokiem zakończyła się wyraźnie gorszym wynikiem. Ale port handlowy trzymał się całkiem nieźle. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie: - Przeładunki, które stanowią istotną część przychodów obejmowały w ubiegłym roku głównie pięć grup towarów, a łączny wolumen przeładunków wyniósł ponad 187 tys. ton.

Co przeładowywano najczęściej? Okazuje się, że wysyłane na eksport kłody drewniane (70 tys. ton). Na drugim miejscu znalazł się import kruszywa (30 tys. ton), eksport pelletu (27 tys. ton) oraz import nawozów (8 tys. ton).
- W porównaniu z ubiegłym latami można zauważyć spadek w imporcie kruszywa, co spowodowane jest zakończeniem dużych inwestycji drogowych w okolicy (droga S6, obwodnica Kołobrzegu) – czytamy. - Warto zaznaczyć, że w porównaniu do 2019 roku przychody z tytułu przeładunków wzrosły, pomimo spadku ilości towarów. Na uwagę zasługuje również fakt, że w 2020 r. Port Kołobrzeg osiągnął rekordowy wynik w przeładunku surowca rybnego (46 tys. ton), co stanowi wzrost o blisko 13 tys. ton w porównaniu z ubiegłym rokiem i jest najwyższym wynikiem od 15 lat. Jednocześnie analiza przeładunków ryb w największych ośrodkach rybackich w Polsce w 2020 r. pokazuje, że Port Kołobrzeg drugi rok z rzędu osiągnął najwyższy wynik ilości przeładowanych ryb, wyprzedzając Hel o ponad 9 tys. ton.

Niestety gorzej było z funkcją turystyczną portu. - W 2020 roku, w związku z obostrzeniami, które spowodowały opóźnienie rozpoczęcia sezonu o blisko dwa miesiące oraz problemy z przekraczaniem granic, ilość jachtów jakie odwiedziły Port Kołobrzeg wyniosła 834 jednostki. Stanowi to spadek o 464 jachty w porównaniu z 2019 rokiem, co istotnie wpłynęło na wyniki osiągnięte z funkcji jachtowej. Niemniej jednak w 2020 roku znacznie wzrosła liczba Rezydentów, na stałe w marinie cumuje obecnie 120 jachtów, jest to wzrost o 41 jachtów w porównaniu z 2019 rokiem.

Pandemię mocno odczuły biznesy związane z przewozami pasażerskimi. - W związku z obostrzeniami z okresu wiosennego oraz jesiennego, a także wprowadzonymi przepisami zakazującymi połowów rekreacyjnych dorsza, w statystykach odnotowaliśmy duże spadki liczby obsługiwanych pasażerów. W 2020 roku Port Kołobrzeg obsłużył blisko 210 tys. pasażerów, co stanowi spadek o 138 tys. pasażerów w porównaniu z 2019 rokiem. Z rejsów pasażerskich w 2020 roku skorzystało 209 tys. pasażerów, w porównaniu do 316 tys. pasażerów w 2019 roku. Z rejsów wędkarskich skorzystało natomiast tylko 1 tys. pasażerów w porównaniu do 31 tys. w 2019 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto