Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Widocznie-ekologicznie w województwie zachodniopomorskim [ZDJĘCIA]

KWP Szczecin
Widocznie-ekologicznie w województwie zachodniopomorskim [ZDJĘCIA]
Widocznie-ekologicznie w województwie zachodniopomorskim [ZDJĘCIA] http://www.szczecin.kwp.gov.pl/
Widocznie-ekologicznie w województwie. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu uczestniczyli w Targach Edukacyjnych, propagując kampanię "Widocznie-ekologicznie". Oprócz spotkań i prelekcji z młodzieżą, których celem było podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa oraz ekologii w ruchu drogowym, policjanci zorganizowali także znakowanie rowerów. Podobne spotkania odbyły się także w Goleniowie i w Łobzie.

Widocznie-ekologicznie w województwie zachodniopomorskim [ZDJĘCIA]

Poszukiwani województwo zachodniopomorskie: Przestępcy na ZDJĘCIACH [Galeria cz.1]

W Świnoujściu odbyły się Targi Edukacyjne, których organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy. Udział w nich wzięli także świnoujscy policjanci, obok przedstawicieli uczelni wyższych, m.in. z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Akademii Morskiej w Szczecinie, Politechniki Koszalińskiej oraz innych instytucji szkoleniowych.

Stargard: Śmiertelny wypadek na trasie Pyrzyce - Dolice. Zginął 16-latek [ZDJĘCIA]

Odbiorcami tej giełdy edukacji była młodzież z miejscowych gimnazjów, liceów i techników oraz ich opiekunowie.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu wzięli udział w Targach pod hasłem "Widocznie-ekologicznie", którego celem było połączenie tematyki edukacji z zakresu bezpieczeństwa oraz ekologii w ruchu drogowym. Funkcjonariusze wyjaśniali zawiłości przepisów ruchu drogowego dotyczące szczególnie bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów. Zachęcali także uczestników spotkania do noszenia elementów odblaskowych, szczególnie teraz, w okresie jesienno - zimowym, kiedy ograniczona widoczność po szybko zapadającym zmroku, zamgleniach, przy opadach deszczu czy śniegu, nabiera szczególnego znaczenia. Uświadamiano, że jeśli nie mamy takiego przedmiotu (może to być opaska, kamizelka, zawieszka, bransoletka) dla kierowcy będziemy widoczni z zaledwie 30 metrów, co właściwie nie daje mu czasu na reakcję. Kiedy natomiast odblask włożymy, prowadzący zobaczy nas już z około 150 metrów i może wykonać manewr ratujący życie.

Policjanci promowali wśród uczestników spotkania rower jako środek transportu "czysty" ekologicznie, mogący z powodzeniem stanowić alternatywę dla samochodów. Podczas spotkania każdy z biorących udział w spotkaniu mógł otrzymać opaski odblaskowe, gadżety oraz publikacje edukacyjne.

Uzupełnieniem Targów Edukacyjnych, podczas których policjanci propagowali ideę "Widocznie-ekologicznie", było zorganizowanie kolejnej akcji znakowania rowerów. Skorzystało z tej okazji kilkudziesięciu mieszkańców Świnoujścia.

Natomiast funkcjonariusze goleniowskiej drogówki w ramach programu profilaktycznego "Widocznie - ekologicznie" zorganizowali dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 zajęcia polegające na doskonaleniu techniki jazdy rowerem.

Przeprowadzone ćwiczenia odbyły się na goleniowskim zespole boisk. Policjanci przypomnieli uczniom, jak powinien wyglądać prawidłowo wyposażony rower, następnie omówili podstawowe przepisy bezpieczeństwa podczas poruszania się jednośladem po jezdniach. Mundurowi zwrócili uwagę, że poruszając się po drogach bez elementów odblaskowych i bez oświetlenia, zarówno piesi jak i rowerzyści są mniej widoczni dla kierowców, a przez to bardziej narażeni na uczestniczenie w zdarzeniach drogowych, które niosą za sobą poważne skutki.

Każdy uczeń pod okiem fachowca ruchu drogowego mógł podszkolić swoje umiejętności jazdy na rowerze. Dzieci miały do pokonania specjalnie ułożony przez funkcjonariuszy tor przeszkód. Policjanci zwracali uwagę na popełniane błędy oraz szczegółowo je omawiali.

Zatrucie tlenkiem węgla w Stargardzie Szczecińskim. 16-latka zginęła w łazience

Rowerowe zajęcia były także sprawdzianem umiejętności praktycznych dla uczniów, w związku ze zbliżającym się dla nich terminem egzaminu na kartę rowerową.

Na koniec spotkania każdy młody amator ekologicznego środka transportu otrzymał światła do roweru, dzwonek oraz odblask.

W Węgorzynie powiat łobeski odbyło się niecodzienne spotkanie z pierwszakami na temat bezpiecznej podróży rowerem.

Na spotkanie z policjantami dzieci przyprowadziły swoje rowerki i dzielnie czekały na rozpoczęcie "egzaminu" na mini kartę rowerową. Plac przed budynkiem szkoły pokryły pachołki i korytka które stanowiły przeszkody dla pierwszaków podczas sprawdzianu z jazdy rowerem.

Nad prawidłowym przebiegiem pokonania trasy czuwał policjant. Po zakończonym torze przeszkód każdy pierwszak swoim pojazdem podjeżdżał do punktu w którym policjantka i policjant zabezpieczali rower przed kradzieżą przy pomocy urządzenia engrawer.

W dalszej części tej wizyty policjanci omówili z dziećmi zasady bezpiecznego poruszania się rowerkiem. Przypomnieli, gdzie pierwszaki mogą się nim poruszać i jakie środki ostrożności należy zachować, aby z każdej wyprawy całym i zdrowym wrócić do domu. W ramach wspólnej dyskusji dzieci wymieniały także niezbędne elementy w jakie powinien wyposażony być rower oraz kierujący nim, a więc rowerzysta.

Na koniec spotkania jako, że wszyscy pozytywnie zaliczyli "egzamin" z bezpiecznego podróżowania na dwóch kółkach pierwszaki otrzymały Mini Kartę Rowerową, Paszport Roweru oraz kamizelki odblaskowe w ramach programu "Widocznie - Ekologicznie".

To wspólne spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości, a policjantom satysfakcji z faktu, że dzieci wykazały się tak dużą wiedzą oraz umiejętnościami w poruszaniu się na dwóch kółkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto