Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenne grzybobranie w okolicach Szczecinka. Można iść do lasu [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Beata Bilska-Zaleska
W środkowopomorskich lasach pojawiły się pierwsze wiosenne grzyby, czyli czarki. Na wiosenne grzybobranie zaprasza Beata Bilska-Zaleska, grzyboznawczyni rodem ze Szczecinka.

Swoją nazwę – czarka – grzyb zawdzięcza temu, że bardzo przypomina niewielkie naczynie. Kształtem i czerwonym kolorem sprawia, że nie sposób go pomylić. Są jadalne, choć jaskrawy kolor może odstraszać grzybiarzy. Ale nie tak doświadczonych jak Beata Bilska-Zaleska.

CZYTAJ TEŻ:

- Byłam u koleżanki pod Złotowem, tam są mokradła, które czarki bardzo lubią – mówi pani Beata po pierwszym wiosennym grzybobraniu. Plon nie był obfity, ale też nie o zapełnienie koszy tym razem chodziło, a relaks na świeżym powietrzu. – Czarki to pierwsze wiosenne grzyby jadalne, czasami można je spotkać już w lutym – mówi nasza rozmówczyni i dodaje, że w Polsce występują czarka austriacka i szkarłatna, ale bez obejrzenia ich pod mikroskopem nie sposób je rozróżnić. – Pojawiają się także smardzówki czeskie i na naszych terenach nieco później smardze, choć na południu Polski już są. Te dwa gatunki są jednak pod ochroną, nie można ich zbierać w lesie, a jedynie w ogródkach czy parkach.

Ok, chodzenie po mokrym, wczesnowiosennym lesie, gdzie przyroda jest jeszcze w letargu nie należy może do ulubionych rozrywek Polaków. Co nie znaczy, że prawdziwi miłośnicy grzybobrania nie mają taj jeszcze czego szukać.

Gdzie rosną czarki? Zwykle na butwiejącym drewnie, często przykrytym warstwą ziemi i listowia. W miejscach podmokłych, w zacienionych wąwozach i rozpadliskach leśnych, nad brzegami potoków i strumieni. Wiosną mają idealne warunki z uwagi na dużą wilgotność podłoża. ? Czarki najlepiej czują się na zboczach wąwozów oraz w wilgotnych miejscach, na brzegach leśnych strumieni i potoków. Najliczniej pojawiają się właśnie teraz, gdy ziemia przesiąknięta jest wilgocią z topniejącego śniegu.

Jak piszą na swoim profilu leśnicy, w większości atlasów czarki opisywane są jako grzyby niejadalne, gdyż nie mają większych walorów smakowych. Jednak smakosze grzybów uważają, że zjadane na surowo przypominają smakiem rzodkiewkę. Z tych względów używana są głównie, jako dodatek do kanapek. Świetnie sprawdzą się również jako ozdoba wiosennych sałatek.

Beata Bilska-Zaleska potwierdza, że czarka smakuje jak rzodkiewka. – Można ją także używać do przetworów – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiosenne grzybobranie w okolicach Szczecinka. Można iść do lasu [zdjęcia] - Szczecinek Nasze Miasto

Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto