Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie ustosunkowały się do sytuacji dotyczącej łachy na Parsęcie

WW
Wioleta Wasylów
Na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie pojawiło się oficjalne oświadczenie w sprawie dorzecza Parsęty i łachy, jaka wciąż rośnie na rzece w centrum miasta. Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia.

Rzeka Parsęta jest osią obszaru Natura 2000 - Dorzecze Parsęty (PLH320007). Celem jego ustanowienia jest zapewnienie różnorodności biologicznej poprzez ochronę siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory w państwach UE. W szczególności środki podejmowane zgodnie z tą dyrektywą mają na celu zachowanie lub odtworzenie właściwego stanu ochrony wybranych siedlisk przyrodniczych oraz wybranych gatunków. W tym przypadku za szczególnie wartościowe uznawane są siedliska ryb łososiowatych bytujących i rozmnażających w Parsęcie i jej dopływach. Mając na uwadze ten kontekst prowadzenie prac w rzece obostrzone jest wymogami, które sprowadzają się do uzyskania decyzji administracyjnych, w których to zawarte są szczegółowe warunki wykonywania robót. Organem właściwym w tejże procedurze jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który działa w trybie przewidzianym art. 118 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. o ochronie przyrody (Dz.U.2018.1614 tj). Sama realizacja objęta jest nadzorem przyrodniczym.

Obowiązek ten obejmuje również ewentualne usunięcie łachy piasku na wysokości mostu przy ul. Młyńskiej w Kołobrzegu.

Jednocześnie należy podkreślić, że wydobycie piasku z dna, z uwagi na długookresowe niskie stany wody w Parsęcie w żaden sposób nie zmieni wypełnienia koryta. Nieumiejętne wykonanie prac skutkować za to może nie tylko zniszczeniem siedlisk przyrodniczych lecz również naruszeniem profilu podłużnego rzeki, w konsekwencji zejściem rumoszu i zamuleniem odcinków rzeki położonych poniżej mostu.

Rzeka w obrębię miasta Kołobrzegu objęta umową zawartą przez PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Koszalinie na konserwację oraz odcinkowe utrzymaniem koryta. Zakres umowy obejmuje usuwanie zatorów z powalonych drzew i gałęzi co zapewnia bezkolizyjne zejście wód przy stanach wysokich. Treścią umowy nie jest natomiast regulacja wód, wydobywania z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, które wymaga uzyskania szeregu dodatkowych decyzji i opinii w tym wspominanej wyżej.

Stanowisko zostało przygotowane przez specjalistów Zarządu Zlewni w Koszalinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto