Wody Polskie ustosunkowały się do sytuacji dotyczącej łachy na Parsęcie

WW
Wioleta Wasylów
Na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie pojawiło się oficjalne oświadczenie w sprawie dorzecza Parsęty i łachy, jaka wciąż rośnie na rzece w centrum miasta. Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia.

Rzeka Parsęta jest osią obszaru Natura 2000 - Dorzecze Parsęty (PLH320007). Celem jego ustanowienia jest zapewnienie różnorodności biologicznej poprzez ochronę siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory w państwach UE. W szczególności środki podejmowane zgodnie z tą dyrektywą mają na celu zachowanie lub odtworzenie właściwego stanu ochrony wybranych siedlisk przyrodniczych oraz wybranych gatunków. W tym przypadku za szczególnie wartościowe uznawane są siedliska ryb łososiowatych bytujących i rozmnażających w Parsęcie i jej dopływach. Mając na uwadze ten kontekst prowadzenie prac w rzece obostrzone jest wymogami, które sprowadzają się do uzyskania decyzji administracyjnych, w których to zawarte są szczegółowe warunki wykonywania robót. Organem właściwym w tejże procedurze jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który działa w trybie przewidzianym art. 118 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. o ochronie przyrody (Dz.U.2018.1614 tj). Sama realizacja objęta jest nadzorem przyrodniczym.

Obowiązek ten obejmuje również ewentualne usunięcie łachy piasku na wysokości mostu przy ul. Młyńskiej w Kołobrzegu.

Jednocześnie należy podkreślić, że wydobycie piasku z dna, z uwagi na długookresowe niskie stany wody w Parsęcie w żaden sposób nie zmieni wypełnienia koryta. Nieumiejętne wykonanie prac skutkować za to może nie tylko zniszczeniem siedlisk przyrodniczych lecz również naruszeniem profilu podłużnego rzeki, w konsekwencji zejściem rumoszu i zamuleniem odcinków rzeki położonych poniżej mostu.

Rzeka w obrębię miasta Kołobrzegu objęta umową zawartą przez PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Koszalinie na konserwację oraz odcinkowe utrzymaniem koryta. Zakres umowy obejmuje usuwanie zatorów z powalonych drzew i gałęzi co zapewnia bezkolizyjne zejście wód przy stanach wysokich. Treścią umowy nie jest natomiast regulacja wód, wydobywania z wód kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów, które wymaga uzyskania szeregu dodatkowych decyzji i opinii w tym wspominanej wyżej.

Stanowisko zostało przygotowane przez specjalistów Zarządu Zlewni w Koszalinie.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Co to są wody polskie? Coś co było niczyje czyli nas wszystkich stało się własnością grupki cwaniaków którzy stworzyli armię urzedasów najmadrzejszych do wyciągania kasy za każdy papierek.
Dodaj ogłoszenie