Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda unieważnił uchwałę w sprawie głazu katyńskiego na kołobrzeskim cmentarzu

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Wojewoda Zachodniopomorski uchylił uchwałę kołobrzeskiej Rady Miasta, która wskazywała cmentarz jako lokalizację głazu z tablicą poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej. Nie tam chcieli go posadowić inicjatorzy budowy. Zabiegali o postawienie go na Skwerze Pionierów, w centrum.

To dalszy ciąg przepychanki o lokalizację pomnika – głazu, który kołobrzeskie środowiska prawicowe chciały posadowić na położonym w sercu miasta Skwerze Pionierów, w części, w której rośnie kilkanaście sadzonych tu przez ostatnie lata tzw. Dębów Katyńskich.
Społeczny komitet złożył swój wniosek w ubiegłym roku, a pół roku temu większością głosów przyjęli go radni. Gdy jednak miesiąc temu Rada głosowała kolejny projekt uchwały precyzując konkretną lokalizację, proprezydenckie kluby Kołobrzescy Razem i Nowy Kołobrzeg wprowadziły poprawkę, która przeszła głosami radnych wspomnianych klubów (stosunkiem głosów 11 do 10). I tak oto ostatecznie Rada zgodziła się na posadowienie głazu, ale na cmentarzu komunalnym. Autorzy poprawki powołali się na wynik majowych konsultacji społecznych, w których 51 procent pytanych sprzeciwiło się lokalizacji głazu na skwerze. – Ale przecież miejsce przy Dębach Katyńskich to efekt kompromisu, między panią prezydent, inicjatorami budowy - podkreślał wtedy m.in. zaskoczony przewodniczący klubu radnych PiS Maciej Bejnarowicz. – Nikt nie zapytał też samych inicjatorów posadowienia głazu, czy w ogóle interesuje ich lokalizacja na cmentarzu – mówił Dariusz Zawadzki z klubu Radni Niezależni. –Jestem przekonany, że nie.
Za to przewodnicząca kołobrzeskiego Klubu Pioniera Krystyna Gawlik, broniła rekreacyjnego charakteru Skweru. – Nie mam nic przeciwko głazowi, ale cmentarz to dobre miejsce. Pionierzy też mają tam swój obelisk i miejsce pamięci - mówiła.
Nagłą woltę ostro krytykowali działacze PiS, zaskarżenie uchwały zapowiadał poseł Czesław Hoc: - (...)Być może, dla 11 radnych i Pani Prezydent, patriotyczne pojmowanie tożsamości narodowej, historii i wartości mają odejść do lamusa. Być może, w zamian - polityka muli-kulti i sposób na życie - „róbta co chceta”, płomiennie artykułowana w ulicznych marszach!?” - zaatakował. „Oczywiście, uchwałę zaskarżymy do organu kontrolno-nadzorczego” – napisał w rozesłanym do mediów piśmie.

Tak się też stało i oto mamy odpowiedź wojewody, który uchwałę unieważnia, powołując się na … brak konsultacji społecznych w sprawie lokalizacji na kołobrzeskim cmentarzu. A jak wskazuje, taki obowiązek nakłada uchwała kołobrzeskiej Rady Miasta z lipca 2020 roku. : „W konsekwencji stwierdzić należy, że również uchwała dotycząca wzniesienia pomnika upamiętniającego Ofiary Katynia, Charkowa, Tweru i innych miejsc kaźni Polaków w czasie II wojny światowej powinna być podjęta dopiero po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami Miasta Kołobrzeg” – czytamy w piśmie wojewody. „Wynik konsultacji społecznych w przedmiotowej sprawie nie jest wprawdzie wiążący dla rady gminy, ale brak przeprowadzonych konsultacji należy ocenić jako istotne naruszenia prawa(…)”

Członkiem komitetu budowy pomnika – obelisku jest radny z klubu Radni Niezależni Krzysztof Plewko: - Jeśli ta 11 –tka radnych jest za budową pomnika katyńskiego na cmentarzu, to niech go tam sobie stawia. Za ich pieniądze – mówi zdecydowanie. – Nie rozmawiałem wprawdzie jeszcze na ten temat z pozostałymi członkami komitetu, ale w związku z tym, że pojawiły się propozycje jeszcze innych lokalizacji – Placu 18 Marca (sąsiaduje ze Skwerem Pionierów) czy parku przy baszcie lontowej, myślę, że warto je rozważyć.

Sprawa głazu na razie zawisła w próżni. Jedno pewne, kołobrzeżanie są w sprawie lokalizacji głazu mocno podizeleni. Przewodniczący Rady Miasta Bogdan Błaszczyk zapowiada jednak, że jeszcze w grudniu zostanie powołana doraźna komisja Rady, która skupi się nad tym jak powinny wyglądać procedury wskazywania lokalizacji pod miejsca pamięci narodowej w mieście, pomników, tablic itd. Pod uwagę mają być brane także m.in. opinie historyków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto