Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek na wolności. Prokuratura: Mamy bardzo mocne dowody

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Wójt Włodzimierz Popiołek wychodzi na wolność po tym jak sąd odrzucił wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu tymczasowego o kolejny miesiąc
Wójt Włodzimierz Popiołek wychodzi na wolność po tym jak sąd odrzucił wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu tymczasowego o kolejny miesiąc Iwona Marciniak
Wójt gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek, który usłyszał zarzut przyjęcia 300 tysięcy złotych łapówki, po pięciu miesiącach opuści w piątek tymczasowy areszt.

Teoretycznie w sprawie nieprzedłużenia aresztu wójta Prokuratura Regionalna może złożyć zażalenie na decyzję sądu, ale jak słyszymy, nie jest pewne, że z tego prawa skorzysta. - Na to, że wójt odebrał pieniądze, mamy bardzo mocne, w zasadzie niepodważalne dowody - mówi Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

- Prokurator liczył się jednak z tym, że wniosek może zostać nieuwzględniony z uwagi na to, że areszt nałożono pięć miesięcy temu - tłumaczy.

- A w tego rodzaju sprawach sądy starają się respektować zasadę, że podejrzany jest uznawany za niewinnego do czasu wydania prawomocnego wyroku. Sądy narzucają pewien reżim, aby w miarę możliwości koncentrować najbardziej niezbędne czynności prokuratorskie. Respektujemy więc to orzeczenie i pracujemy dalej. Śledztwo trwa - informuje.

Dodaje też, że prokurator analizuje jeszcze zgromadzone inne dowody, takie jak zabezpieczone nośniki elektroniczne.

- To pracochłonne czynności, które jeszcze trochę mogą potrwać i kto wie, może doprowadzą do kolejnych zarzutów, ale to już teza wybiegająca w przyszłość - podkreśla Lorenc.

Wójt wychodzi na wolność po tym jak Sąd Rejonowy w Kołobrzegu odrzucił wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o przedłużenie aresztu tymczasowego o kolejny miesiąc. Samorządowiec trafił za kratki we wrześniu ubiegłego roku po tym, gdy - jak wynika z informacji udzielonych przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie - funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali go pod Wrocławiem, chwilę po przyjęciu korzyści majątkowej.

Chodzi o sumę 300 tys. zł, którą wójt miał otrzymać od jednego z dyrektorów znanej wrocławskiej firmy farmaceutycznej Hasco-Lek za pomoc w dokonaniu zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Dźwirzyna.

To właśnie w tym popularnym nadmorskim letnisku Grupa Hasco-Lek ma rozległą działkę, na której chce zbudować dwa duże budynki sanatoryjno-hotelowe. Wrocławski potentat zdążył już przeprowadzić na swojej działce odwierty geotermalne, na co dostał 26 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W związku z planowaną inwestycją zarzuty korupcyjne usłyszeli i trafili do aresztu: starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski (Platforma Obywatelska), założyciel i prezes Hasco-Leku, społeczny doradca prezydenta RP Stanisław H., jeden z dyrektorów Hasco-Leku i kołobrzeski architekt Jacek S.

Wszyscy zostali aresztowani tymczasowo w obawie o matactwo, ale cała czwórka jest już na wolności. Część z nich opuściła areszt za kaucją, pozostając pod dozorem policji (jak Tomasz Tamborski). Poza zatrzymanym dyrektorem Hasco-Leku żaden z pozostałych, z wójtem włącznie, nie przyznał się do winy. O pomówieniach, a nie dowodach winy, mówią ich obrońcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wójt gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek na wolności. Prokuratura: Mamy bardzo mocne dowody - Głos Koszaliński

Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto