Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera

WW
Dziś podpisano umowę na sfinansowanie zadania „Prowadzenie mieszkania wspomaganego dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym autyzmem i zespołem Aspergera w mieście Kołobrzeg”. Odbywa się to w ramach programu „Azymut – Samodzielność”.

W ramach zadania zatrudniona zostanie kadra mieszkań: min 6 osób, w tym starszy trener samodzielności i trenerzy samodzielności. Wezmą oni udział w szkoleniach prowadzonych przez Fundację SYNAPSIS oraz turnusach wyjazdowych. Kadra będzie musiała zapoznać się z rodzinami potencjalnych użytkowników mieszkań, czyli osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Użytkownicy mieszkań i ich opiekunowie/rodzice wezmą udział w 5-dniowym turnusie wyjazdowym w listopadzie tego roku bądź styczniu 2020.

Mieszkania będą prowadzone zgodnie z modelem opracowanym w ramach projektu „Azymut – Samodzielność”. Prowadzone będą m.in. dokumentacje dotyczące użytkowników mieszkań w zakresie ich diagnozy oraz postępów związanych z przeprowadzonymi treningami. Odstępy czasowe między turnusami treningowymi w mieszkaniu wspomaganym nie będą dłuższe niż 30 dni.

Treningi dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera w mieszkaniach obejmować będą przede wszystkim: trening wspierający rozwój osobisty i porozumiewanie, trening samodzielności, umiejętności społecznych i trening poznawczy oraz zawodowy.

Rodzice/opiekunowie prawni i rodzeństwo oraz najbliższe otoczenie tych osób będą się z kolei uczyć usług asystenckich/włączających. Będą też prowadzone treningi wspólnego spędzania czasu. Treningi obejmą również wsparcie psychologiczne dla rodziców/rodzeństwa, doradztwo prawne dla rodzin dotyczące uprawnień, trybu starania się o świadczenia itp..

Zaplanowano też program wytchnieniowy dla rodziców w formie kilkudniowych/kilkutygodniowych turnusów treningu samodzielności dla ich dorosłych dzieci z ASD w mieszkaniach wspomaganych (miejsca rotacyjne).

Szkolenie dla rodziców będą ponadto obejmowały wspieranie procesu usamodzielniania się dorosłego syna/córki z ASD. Rodzice i rodzeństwo osób z ASD będą też szkoleni, jak efektywnie porozumiewać się z osobami z ASD i spędzać z nimi czas. Zapewnione zostaną dla nich grupy wsparcia i grupy samopomocowe.

W Modelu określono 3 warianty testowania programu, uzależnione od poziomu funkcjonowania OA:
- Wariant A – osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera (wysoko funkcjonujące i stosunkowo samodzielne);
- Wariant B – osoby z Zespołem Aspergera (wysoko funkcjonujące) oraz z Zespołem Aspergera lub autyzmem (średnio funkcjonujące);
- Wariant C – osoby z autyzmem (średnio i słabo funkcjonujące).

Umowę podpisali: członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Janusz Gromek oraz Marian Jagiełka prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Kołobrzegu.
Wartość umowy to 570 310 złotych. Zadanie będzie realizowane od września 2019 r. do końca października 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto