Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory korespondencyjne 2020 - czy jesteśmy na to gotowi? Czy skrzynki na listy są bezpieczne? Zobaczcie, jak niektóre wyglądają! [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W poniedziałek Sejm zdecydował o tym, że wybory prezydenckie 2020 - mimo głosów krytyki - zostaną przeprowadzone w maju, z tą różnicą, że tylko i wyłącznie w formie korespondencyjnej. Czy jesteśmy na to gotowi?

Całość ma wyglądać tak, że operator pocztowy będzie miał obowiązek doręczyć pakiet wyborczy do skrzynki na listy na tydzień przed dniem wyborów. Problemy listonoszom mogą sprawić kwestie związane ze skrzynkami na listy. Bo jak się okazuje, nie każdy taką posiada - choć powinien.

Co prawda prawo pocztowe przewiduje kary pieniężne za jej brak - od 50 złotych do nawet 10 000 złotych. Konkretnie chodzi o te zapisy: Art. 127. prawo pocztowe - Kary pieniężne za naruszenie przepisów ustawy w zakresie oddawczych skrzynek pocztowych
1.Karze pieniężnej podlega, kto nie realizuje obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszcza oddawczą skrzynkę pocztową niespełniającą wymogów, o których mowa w art. 40 oddawcze skrzynki pocztowe,
2.Karę pieniężną wymierza się po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o naruszeniu obowiązków, o których mowa w ust. 1.
3.Wysokość kary pieniężnej wynosi od 50 złotych do 10.000 złotych. Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.
4.Prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszania prawa lub zrealizował obowiązek.

Nawet jeśli przykładowy Kowalski skrzynki by nie miał i wymierzono by mu karę, to raczej pakietu wyborczego na czas nie otrzyma. A to nadal nie wszystko.

Prócz braku skrzynek na listy na posesjach, problemem może być też stan tych zbiorowych - stosowanych szczególnie w mniejszych miejscowościach. W czwartek sprawdziliśmy stan kilkunastu miejsc ich ustawienia na terenie gminy Nowy Tomyśl oraz gminy Kuślin. Efekty można zobaczyć w galerii naszych zdjęć.

Część skrzynek jest uszkodzona, inne nie są zamykane - a więc dostęp do nich ma praktycznie każdy.

Wybory korespondencyjne 2020 - czy jesteśmy na to gotowi? Cz...

A jak sprawę widzą ci, którzy będą rzuceni na pierwszy front - a więc listonosze? Oto wypowiedź jednego z nich, prosił byśmy nie podawali jego nazwiska:
- Ten pomysł z głosowaniem korespondencyjnym, dostarczeniem pakietów do wyborców budzi moje wątpliwości.Przede wszystkim niektórzy mieszkańcy mają takie skrzynki, że wchodzi w nie wyłącznie kartka świąteczna i nic więcej, więc pakiet wyborczy nie wejdzie cały i tym samym istnieje możliwość wyciągnięcia go przez każdego. Ponadto są też tacy, którzy nie mają skrzynek w ogóle i co z tym zrobić? Kolejna sprawa to warunki atmosferyczne. Jeśli będzie padał deszcz, to te listy mogą ulec zamoczeniu i zniszczeniu. I co wówczas? Co więcej, wielu ludzi nie mieszka już w swoich miejscach zamieszkania, nie zgłaszają tego, więc nie wyciągną pakietu ze skrzynki. Istnieje też możliwość zniszczenia kłódki w zestawie pocztowym i wyjęcia listu przez osoby trzecie. A poza tym brakuje ludzi do pracy - nas listonoszów, a operacja wybory to bardzo duże wyzwanie. To może się nie udać - usłyszeliśmy.

Wracając do samych wyborów, to całość ma wyglądać tak:
W pakiecie wyborczym ma być: karta do głosowania, karta na kopertę do głosowania, koperta zwrotna, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie, instrukcja, jak głosować korespondencyjnie.
Poczta dostarczy pakiety między 7. a 1. dniem przed wyborami.

Następnie karcie do głosowania zaznaczać będziemy, na kogo głosujemy. Kartę będzie trzeba włożyć do przydzielonej koperty i zakleić. Ponadto trzeba będzie wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu, wpisując imię, nazwisko i PESEL.

Całość będzie musiała zostać włożona do koperty zwrotnej, zaklejona i wrzucona do specjalnej skrzynki, którą przygotowywać będzie poczta. Co więcej, trzeba to będzie zrobić w gminie, w której jest się umieszczonym w spisie wyborców.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto