Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zieleń Heinricha Martensa w Kołobrzegu. O jego dziełach pisze dr Łukasz Gładysiak

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Plac Cesarski, czyli dzisiejszy Plac 18 Marca na zdjęciu wykonanym w latach dwudziestych XX w. W tle widoczna wieża bazyliki.
Plac Cesarski, czyli dzisiejszy Plac 18 Marca na zdjęciu wykonanym w latach dwudziestych XX w. W tle widoczna wieża bazyliki. archiwum Studia Historycznego Huzar w Sianowie
Tchnął życie w kołobrzeskie parki, całkowicie zmieniając oblicze miasta. Za sprawą miejskiego ogrodnika Heinricha Martensa, miasto dosłownie przyciągało zielenią.

Przez trzy dekady kierował pracami związanymi z upiększaniem Kołobrzegu. Urodzony w 1856 r. Heinrich Martens niemal całe życie zawodowe związał z naszym miastem.

Za jego sprawą zlikwidowana w latach siedemdziesiątych twierdza przekształcać się zaczęła w uzdrowiskowy kurort, popularny w całej Europie. Zmarł w 1926 r.

Sztandarowym dziełem miejskiego ogrodnika były nasadzenia w centrum miasta. Dzisiejszy Plac 18 Marca, w czasach niemieckich noszący nazwę Kaiserplatz, czyli Plac Cesarski wzbogaciły się o drzewa i krzewy nierzadko pochodzące z odległych zakątków Europy i świata. Śladem po Heinrichu Martensie jest także bindaż grabowy, pierwotnie będący aleją, przy ul. Towarowej i Skwerze Koncertów Porannych – jedna z głównych, przyrodniczych atrakcji Kołobrzegu.

Prezentowane fotografie wykonano przed wybuchem II wojny światowej. Pochodzą z archiwum Studio Historycznego Huzar z siedzibą w Sianowie.

Opis zdjęć:

 Fot01 – Plac Cesarski, czyli dzisiejszy Plac 18 Marca na zdjęciu wykonanym w latach dwudziestych XX w. W tle widoczna wieża bazyliki.

 Fot02 – Kołobrzeski Skwer Koncertów Porannych w dwudziestoleciu międzywojennym. Z prawej strony widoczna aleja grabowa – protoplasta bindaża.

 Fot03 – Otoczony nowymi nasadzeniami pomnik upamiętniający pruskich bohaterów wojny z Francją 1870-1871 r. Zdjęcie wykonane przed wybuchem I wojny światowej.

 Fot04 – Kolejne zdjęcie Placu Cesarskiego (Plac 18 Marca). Na pierwszym planie widoczne egzotyczne rośliny sprowadzone do Kołobrzegu przez Heinricha Martensa.

 Fot05 – Plac Cesarski, czyli zielone serce Kołobrzegu na początku lat dwudziestych. Z prawej strony widoczny fragment popularnego Hotelu Kaiser, w tle – bazylika.

 Fot06 – Skwer Koncertów Porannych krótko po zakończeniu I wojny światowej. Miejsce to było kolejnym dziełem miejskiego ogrodnika Martensa.

Źródło ilustracji: Archiwum Studio Historycznego Huzar

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto