Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zlot Zimnowojenny - ponad 20 pojazdów militarnych i rekonstruktorzy

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Bartosz Janiczek/Rekografia.pl
Grupy rekonstrukcyjne, pojazdy wojskowe oraz muzea militarne – to wszystko czekać będzie na gości w kołobrzeskim Porcie Jachtowym. Po trzech latach Zlot Zimnowojenny – największe w Polsce spotkanie miłośników historii militarnej lat 1945-1992 powraca tam, gdzie się rozpoczynał. Co ważne, będzie to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie popularyzujące dzieje wojskowości XX w., zorganizowane w Polsce po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa

- Zależy nam na tym, by historia militarna była w Kołobrzegu obecna. Miasto ma swoje wojskowe tradycje, które dzisiaj warto przekuć w produkt promujący to miejsce jako interesujące nie tylko dla pasjonatów – mówi „Głosowi” Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. To właśnie ta instytucja, przy współpracy z władzami miasta i powiatu organizuje mityng miłośników wojskowości. Jak zaznacza nasz rozmówca wszystko, przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem w czasie pandemii, jest dopięte na ostatni guzik.

Pierwsi uczestnicy pojawią się na terenie zlotowiska już piątkowego popołudnia. – Choć oficjalnie wydarzenie rozpocznie się w sobotę o godz. 11, kto będzie miał ochotę pospacerować w rejonie ul. Warzelniczej oraz Mostu Portowego z pewnością zauważy budującą się ekspozycję. Gwarantujemy, że będzie na co popatrzeć – opowiada dyrektor Ostasz. Miłośnicy historii zaproszą na stworzoną przez siebie, żywą wystawę niemal przez całą sobotę oraz dużą część niedzieli.

W związku z VI Zlotem Zimnowojennym do Kołobrzegu przyjedzie ponad 20 pojazdów militarnych. Największymi będą, pochodzący z lat pięćdziesiątych transporter opancerzony BTR-152 w wariancie sztabowym oraz użytkowane przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, amerykańskie, półgąsienicowe działo samobieżne SU-57. Ponadto w Marinie Solnej ustawione zostaną samochody ciężarowe, w tym ważący prawie 12 tys. kg, radziecki Kraz 255. Nie zawiodą się również miłośnicy artylerii. W VI Zlocie udział wezmą np.: eksperymentalna, samojezdna armata przeciwpancerna ZiS-2 oraz polskiego projektu i produkcji wyrzutnia rakietowa opracowana przede wszystkim dla wojsk powietrznodesantowych – WP-8z.

Zlot odbywać się będzie w oparciu o dwie, wygrodzone i oddalone od siebie kilkaset metrów strefy. – W pierwszej, zlokalizowanej tuż przy wjeździe na teren Portu Jachtowego obejrzymy stanowiska przygotowane przez rekonstruktorów oraz wystawę większości pojazdów. Druga, wyznaczona tuż obok Reduty Morast to przestrzeń do prezentacji muzeów wojskowych z Pomorza i Wielkopolski. Pojawią się tam tematyczne wystawy oraz elementy edukacyjne, skupione przede wszystkim na najmłodszych zwiedzających – informuje dyrektor MOP.

W tym roku takie przedsięwzięcie nie ma precedensu. – Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń i jesteśmy przygotowani na ich eliminowanie. Przygotowaliśmy szczegółowy regulamin oraz plan zabezpieczeń na czas pandemii, które uzyskały pozytywną rekomendację Państwowej Granicznej Stacji Sanitarnej w Świnoujściu, trzymające pieczę nad Portem Jachtowym – opowiada nasz rozmówca. Z tego względu organizatorzy będą przede wszystkim uczulać na konieczność dezynfekcji dłoni (na terenie Mariny Solnej wyznaczonych będzie kilka miejsc ze środkami przeznaczonymi do tego celu) oraz zachowania odpowiedniego dystansu między zwiedzającymi. Tych na teren strefy jednocześnie będzie mogło wejść tylu, by łączna liczba osób w niej przebywająca nie przekraczała 150 osób włączając twórców historyczno-militarnych ekspozycji. Kolejne grupy odwiedzających będą się płynnie wymieniać. Nad wszystkim czuwać nad tym będzie służba porządkowa oraz specjalnie wyznaczeni koordynatorzy.

VI Zlot Zimnowojenny trwać będzie na terenie Portu Jachtowego w sobotę, 11 lipca od godz. 11.00 do 19.00 oraz w niedzielę, 12 lipca od godz. 11.00 do 15.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Przedsięwzięcie powstało dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie Zlotu

• Na terenie każdej strefy nie będzie mogło przebywać jednocześnie więcej niż 150 osób.

• Zwiedzanie stref odbywać się będzie tylko w wyznaczonych godzinach.

• W trakcie zwiedzania należy zachować co najmniej 2 m odległości między osobami.

• Podczas zwiedzania stref nie będzie można się cofać.

• Podczas zwiedzania nie będzie można dotykać prezentowanego sprzętu.

• Podczas zwiedzania nie będzie można przekraczać linii wyznaczonych barierkami oraz taśmami.

• Organizatorzy rekomendują zakrywanie ust oraz nosa w czasie zwiedzania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto