Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy do regionu koszalińskiego trafią uchodźcy z Ukrainy? Przygotowania na wypadek wojny

Wojewodowie pytają, jak wielu uchodźców z Ukrainy mogłyby przyjąć samorządy w regionie koszalińskim
Wojewodowie pytają, jak wielu uchodźców z Ukrainy mogłyby przyjąć samorządy w regionie koszalińskim archiwum
Wojewodowie pytają, jak wielu uchodźców z Ukrainy mogłyby przyjąć samorządy w regionie koszalińskim. Jak - na wypadek wojny na Wschodzie - jest przygotowany nasz region?

Sygnały o prośbach od wojewodów o wskazanie listy obiektów zakwaterowania dla ewentualnych uchodźców wraz z konkretna liczbą osób jakie mogą zostać przyjęte oraz kosztów, płyną od samorządowców ze wschodniej Polski, teraz także i w naszym województwie. Ma to oczywiście związek z napiętą sytuacją wokół Ukrainy i możliwością rosyjskiej agresji na ten kraj, co spowodowałoby z pewnością exodus ludności cywilnej.

- Właśnie otrzymaliśmy pismo od wojewody z prośbą o wskazanie obiektów, w których można zakwaterować uchodźców, a także wskazanie przedsiębiorców, którzy mogli by zrobić to samo - mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza w Szczecinku.

Czasu jest niewiele, bo termin przekazania informacji wyznaczono na 17 lutego na godzinę 9.

- Na gorąco mogę powiedzieć, że mamy około 100 miejsc w schronisku, dawnym internacie liceum medycznego, w którym na czas epidemii mieliśmy izolatorium - mówi starosta szczecinecki Krzysztof Lis. - Mamy także wolny dawny internat szkoły budowlanej przy ulicy Artyleryjskiej w Szczecinku, który opuścili studenci.

Koszalin już przygotował odpowiedź do wojewody. Pod uwagę - jeśli chodzi o miejsca dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy - brane są: bursa międzyszkolna i internat.

Pismo wojewody dotarło także do kołobrzeskiego magistratu. Kołobrzeg to największe uzdrowisko w kraju. W tutejszych hotelach, pensjonatach, ośrodkach itd. znajduje się ponad 25 tys. miejsc noclegowych. - Oczywiście wysyłamy zapytania do kołobrzeskich obiektów - powiedział nam Michał Kujaczyński, rzecznik prezydenta miasta. - Czekamy na odpowiedzi i wstępne deklaracje. Mamy czas do czwartku.

List z prośbą o niezwłoczne wytypowanie obiektów, które mogłyby umożliwić ewentualne zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy dostało także Starostwo Powiatowe w Sławnie.

- Koordynujemy już działania w tej sprawie, będziemy wysyłać pisma do gmin z prośbą o odpowiedź zwrotną do środy, do godz. 15. Z samego rana w czwartek wyślemy listę obiektów do wojewody. Z naszej strony będziemy starali się upublicznić to na stronach powiatu, wyślemy to też do przedsiębiorców. Jeśli dany przedsiębiorca się zgodzi, to będzie musiał wskazać, jakie są ewentualne koszty wyżywienia i zakwaterowania - informuje nas Andrzej Protasewicz, wicestarosta sławieński.

A jak na najgorsze przygotowuje się silna w naszym regionie mniejszość ukraińska? - Prowadzimy już w Koszalinie Centrum Migracji, które przy wsparciu koszalińskiego Urzędu Miasta świadczy pomoc migrantom ekonomicznym, którzy do tej pory głównie trafiają do naszego regionu - przewodniczący zarządu oddziału Związku Ukraińców w Polsce Roman Biłas szacuje, że na Pomorzu Środkowym jest około kilkudziesięciu tysięcy obywateli ukraińskich. - Jesteśmy więc oczywiście gotowi rozszerzyć działalność CM, gdyby pojawiła się fala uchodźców z Ukrainy, a na pewno jakikolwiek konflikt zbrojny taką falę spowoduje.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy do regionu koszalińskiego trafią uchodźcy z Ukrainy? Przygotowania na wypadek wojny - Głos Koszaliński

Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto