Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica ku pamięci Szewacha Weissa w kołobrzeskim liceum. Przyjechał ambasador Izraela

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Chwilę po odsłonięciu tablicy ku czci Szewacha Weissa
Chwilę po odsłonięciu tablicy ku czci Szewacha Weissa Starostwo Powiatowe Kołobrzeg
W kołobrzeskim I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika odsłonięto tablicę upamiętniającą Szewacha Weissa, byłego przewodniczącego Knesetu i ambasadora Izraela w Polsce, przyjaciela polskiej młodzieży, który bywał w Kołobrzegu w latach 2001-2003. Wtedy miasto świętowało Dni Tolerancji.

To była piękna lekcja dla uczniów kołobrzeskiego liceum, którzy od 10 lat współpracują ze szkołą z z Ra'anan i ich gości z Izraela. Na uroczystość przyjechał Ambasador Izraela w Polsce dr Yacov Livne. - Wykonujecie lepszą pracę niż wielu dyplomatów na rzecz budowania mostów - mówił. - Bez urazy wobec naszych polityków - zaznaczył. - Trudno wyobrazić sobie Izrael czy nasze żydowskie dziedzictwo bez korzeni w Polsce. Trudno też wyobrazić sobie polskie dziedzictwo, bez historii polskich Żydów. Jeśli dziś ktoś chce pojąć, co dzieje się w Europie, jest to praktycznie niemożliwe bez wiedzy o tym, co działo się tutaj i w Europie w w czasie II wojny światowej. Żyjemy w skomplikowanym świecie (...)

Tablica pamiątkowa z podobizną Szewacha Weissa zawisła na na szkolnym holu. Jest na niej napis: "Szewach Weiss 1935-2023, ambasador Izraela w RP 2001-2003, wielki przyjaciel Polski i polskiej młodzieży, uczestnik Dni Tolerancji w Kołobrzegu w 2001-2002, gość naszego liceum w 2003 roku". Autorem jest kołobrzeski rzeźbiarz Romuald Wiśniewski Ufundował ją Robert Król.

Odsłonięcia dokonali min. ambasador Yacov Livne i Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski, a w uroczystości wzięli udział także parlamentarzyści, w tym poseł PiS Czesław Hoc, poseł PO Marek Hok, członkini zarządu województwa Anna Bańkowska, senator Janusz Gromek (PO).

Dyrektor kołobrzeskiego liceum Artur Dzierkowski, mówił: - Ktoś mógłby zapytać, dlaczego w polskiej szkole chcemy mieć tablicę poświęconą izraelskiemu politykowi? Odpowiedź jest prosta: chcemy uczcić pamięć człowieka, który swoim życiem i działaniem głosił tolerancję, pojednanie, przyjaźń między narodami. Chcemy, by w szkole, która stawia na otwartość i szacunek do drugiego człowieka, młodzi ludzie mogli czerpać inspirację do budowania kolejnych mostów od wielkiego przyjaciela Polski i polskiej młodzieży, jakim był Szewach Weiss

Dyrektor Albert Stankowski, to człowiek bez którego nie byłoby Dni Tolerancji, organizowanych ponad dekadę temu w Kołobrzegu. Teraz powiedział: - Jestem głęboko poruszony tym, że nasze działania, które rozpoczęliśmy ponad 20 lat temu w tym mieście tak pięknie się rozwijają. Bez względu na to, jaka jest sytuacja polityczna, Kołobrzeg jest takim miastem, który podaję za przykład przyjaźni, która się rozwija, przyjaźni pomiędzy młodzieżą, bo to jest przyszłość

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto