Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W środę pierwszy raz w historii, Kołobrzescy radni obradują online (z domów). O godz. 13 sesja nadzwyczajna o pomocy dla biznesu, także TU

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Radek Koleśnik
W poniedziałek, starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski poinformował o przekazaniu przez rząd 20 mln zł dla powiatu kołobrzeskiego na kryzysowe pożyczki i dofinansowanie m.in. dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla organizacji pozarządowych. Dzisiejsza sesja nadzwyczajna kołobrzeskiej Rady Miasta to druga dobra wiadomość. Bo w porządku obrad znajdą się trzy projekty uchwał - propozycje pakietu pomocowego, skierowanego do kołobrzeskich przedsiębiorców.

Ten pakiet to efekt prac zespołu powołanego przez prezydent Kołobrzegu Annę Mieczkowską. Weszli do niego przedstawiciele magistratu, samorządu, biznesu. Ta pomoc równoległa do działań rządowych, jest potrzebna, bo w największym, polskim kurorcie biznes turystyczny i około turystyczny, który zamarł, to główna gałąź gospodarki miasta.

- Pakiet ma jeden, podstawowy cel: chcemy zawalczyć o każde miejsce pracy - mówiła podczas wczorajszej konferencji online Anna Mieczkowska. Towarzyszył jej przewodniczący Rady Miasta i kolega partyjny (PO), Piotr Lewandowski. - Przygotowaliśmy i chcemy wprowadzić w życie pomoc dla przedsiębiorców, która umożliwi im prowadzenie działalności bez zwalniania z pracy naszych mieszkańców - przekonywała pani prezydent. Dodała, że propozycja ze strony miasta to dopiero początek. Może być bogatsza, gdy prezydent RP podpisze ustawę dającą samorządom większe uprawnienia w ramach tarczy antykryzysowej.

Warunek: brak zwolnień

By ubiegać się o pomoc, przedsiębiorca musi spełnić pewne warunki. Przede wszystkim musi wykazać, że jego płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z epidemią COVID-19.

Z pakietu może skorzystać ten, kto mimo trudnej sytuacji, zachował miejsca pracy. Ten warunek dyskwalifikuje także tych, którzy w kryzysowej sytuacji wysłali pracowników na bezpłatne urlopy. Trzeci warunek sprowadza się do braku zaległości wobec miasta.

Co w pakiecie

W zamian przedsiębiorca może liczyć na zniesienie opłaty prolongacyjnej (50 procent ustawowej stawki odsetek za zwłokę). Miasto odstąpi też od dochodzenia należności za dzierżawę miejskich nieruchomości za kwiecień i maj. Z kolei podatek od nieruchomości za kwiecień będzie można zapłacić do końca września. Po przyjęciu ustawy, raty sięgające do sierpnia tego roku będzie można uiścić do końca października roku 2021.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto