Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne tłumy w Kołobrzegu. Na plaży zachodniej przebojem spacer do falochronu

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
To naprawdę dobra Wielkanoc dla branży turystycznej Kołobrzegu. Do kurortu zjechali goście z całej Polski i z zagranicy. Przyjechali przede wszystkim goście z Niemiec - na ulicach, w knajpkach, na plaży, słychać język niemiecki. Pogoda okazała się dla przebywających w Kołobrzegu bardzo łaskawa. Temperatura nie nastrajała wprawdzie do zrzucania kurtek, ale słońce świetnie wzmacniało dobry nastrój i dodawało energii. Spacerowicze wylegli na plażę. Wielką atrakcją stała się przechadzka z plaży zachodniej, do niedostępnego do niedawna falochronu zachodniego. Jeszcze niedawno dojście uniemożliwiał płot oddzielający teren wojskowy. Ale płot zdemontowano.

Spacer po falochronie wschodnim, to już znana i popularna, kołobrzeska atrakcja. Ale spacerowiczów coraz częściej widać też na zachodniej konstrukcji, teoretycznie niedostępnej do zwiedzania. Tę sytuację chce uporządkować Zarząd Portu Morskiego, który zawnioskował do Urzędu Morskiego w Szczecinie o dzierżawę. W niedzielę wielkanocną do falochronu zachodniego wędrowały tłumy spacerowiczów. Na gwiazdoblokach przysiadano, a spoza nich fotografowano widok na latarnię przez kanał portowy, na port, na falochron wschodni i na plażę centralną.

Falochron wschodni można zwiedzać od dawna. Pora na zachodni

Wschodni falochron kołobrzeskiego portu jest dostępny do zwiedzania od lat. Pierwotnie miał 360 m długości, ale po przebudowie, która zakończyła się w 2009 roku, został wydłużony do ponad 500 m. Z odpłatnością za spacer po falochronie bywało różnie - ostatnio, w sezonie, za możliwość obserwacji statków czy kutrów opuszczających kołobrzeski port lub do niego wpływających, trzeba było zapłacić 2,5 zł (zwolnieni są posiadacze Kołobrzeskiej Karty Mieszkańca). Wprowadzenie opłaty uzasadniano np. koniecznością utrzymania porządku na falochronie, potrzebą prac konserwacyjnych itd.

Falochronu zachodniego (po przebudowie ma długość 450 m), w ogóle nie traktowano dotąd jako ewentualną, spacerową atrakcję. To dlatego, że za sprawą wygrodzenia terenu zajmowanego przez Marynarkę Wojenną, falochron zachodni pozostawał dla cywilów niedostępny. Ale w lutym ogrodzenie, które prostopadle przecinało plażę, zostało zdjęte. Kto więc ma ochotę i siły, by dojść z „cywilnej” plaży zachodniej aż do falochronu, dostanie się tam już bez przeszkód, oglądając po drodze pozostałość niemieckich fortyfikacji Twierdzy Kołobrzeg – Szaniec Kleista.

Czy Urząd Morski w Słupsku zgodzi się na dzierżawę budowli przez Zarząd Portu Morskiego dowiemy się już wkrótce.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto