MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Kołobrzegu żyje jedna z dwóch, najstarszych osób w naszym województwie. Ma 109 lat

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Pixabay
109 - latka z Kołobrzegu, jest tylko o rok młodsza od najstarszej w województwie mieszkanki Szczecina. Szczecinianka - rekordzistka, ma 110 lat. Naszej seniorce, która urodziła się w 1912 roku - roku zatonięcia Titanca - nie mieliśmy dotąd okazji towarzyszyć w świętowaniu imponujących jubileuszy. Prawdopodobnie rodzina woli unikać rozgłosu, co absolutnie szanujemy. Oczywiście życzymy dużo, dużo zdrowia.

Statystyki dotyczące osób, które skończyły 100 lat, skrupulatnie prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie bez powodu: od 100 lat wzwyż przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe, które od początku marca tego roku wynosi 4512,41 złotych brutto, a przez rok wzrosło o ponad 200 złotych.

Jak informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS, w całym województwie zachodniopomorskim ZUS wypłaca 129 takich wyjątkowych świadczeń. Co ciekawe, w październiku 2020 r. dostawały je 122 osoby, czyli w ostatnim czasie przybyło nam siedmioro stulatków. Dla porównania, w 2019 roku, świadczenia honorowe wypłacano w naszym województwie 88 osobom, które przekroczyły setkę. Jak widać grono stulatków ( i wzwyż) znacznie się nam powiększyło.

W sumie szczeciński ZUS wypłaca 87 świadczeń honorowych, natomiast koszaliński oddział, któremu podlegają inspektoraty w dawnym województwie koszalińskim, więc także w Kołobrzegu, wypłaca 42 takie świadczenia.

Karol Jagielski wyjaśnia: - Wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej, którą używa się do obliczania emerytur i rent. Jest ona ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS i świętują 100. urodziny nie muszą składać żadnego wniosku. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez prezesa ZUS. Ale jest pewien wyjątek: wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. - Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS - wyjaśnia Karol Jagielski.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto