Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kołobrzeskim porcie mają już specjalny, morski kosz na śmieci. Będzie ich więcej

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Kosz będzie obsługiwany przez pracowników Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu
Kosz będzie obsługiwany przez pracowników Zarządu Portu Morskiego w Kołobrzegu Iwona Marciniak
Od czwartku, w kołobrzeskim porcie rybackim pracuje specjalny, elektryczny, morski kosz, który ma za zadanie oczyszczać wody portu ze śmieci, zwłaszcza z plastiku, który stał się prawdziwą zmorą mórz i oceanów.

Taki kosz może rocznie wyłowić nawet około 1,4 t śmieci rocznie. To urządzenie mobilne, które na początek umieszczono przy nabrzeżu Warzelniczym 3, na połączeniu z nabrzeżem Solankowym, w Basenie Solnym.

Kosz został kupiony w ramach wspólnych działań na rzecz Bałtyku podejmowanych przez trójmiejską Fundację MARE i Naturalnie Bałtyckie. Naturalnie Bałtyckie to projekt zainicjowany przez Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb, którego celem jest promowanie wśród Polaków świadomej konsumpcji produktów rybnych, szczególnie tych pochodzących z naszego morza.

To czwarte już urządzenie, które za sprawą Fundacji Mare pojawiło się w polskich portach. Trzy z nich działają już w Trójmieście. Jeden kosz, to koszt ok. 35 tys. zł. Na razie został użyczony Zarządowi Portu Morskiego w Kołobrzegu, a z czasem przejdzie na jego własność. - Wody portu są oczyszczane codziennie – powiedział nam Prezes ZPM Artur Lijewski . - Fizycznie, a zajmuje się tym firma, z którą mamy podpisaną umowę. Jaka jest skala problemu? - powtarza pytanie. - W ciągu roku usuwa się śmieci, które przelicza się w tony. Niestety najwięcej mamy ich w sezonie. Bardzo często są to plastikowe butelki, jakieś folie.

Taki kosz ma nie tylko usprawnić pracę. Ma też mieć dodatkowy walor edukacyjny. - Mam nadzieję, że jego montaż wpłynie na szersze uświadomienie szkodliwości obecności plastiku i innych odpadów w naszych wodach - dodaje prezes.

Fundacja zwraca uwagę, że problem zanieczyszczania plastikiem ma wymiar globalny i nie omija również Morza Bałtyckiego. - Dlatego Fundacja MARE podejmuje działania, których celem jest zapobieganie dostawania się tworzyw sztucznych do najbliższego nam morza – informuje Mare. - Instalacja koszy morskich w portach i marinach pozwala na odłowienie odpadów, które dostały się do środowiska naturalnego, zanim dotrą na dno morza i ulegną rozpadowi do mikroskopijnych cząsteczek.

Okazuje się, że już wkrótce w kołobrzeskim porcie mogą przybyć kolejne dwa urządzenia, bo dofinansowanie m.in. na ten cel, dostało właśnie Stowarzyszenie Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto