MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Decydowanie o przyszłości: Targi Edukacyjne 2019 (galeria)

Wioleta Wasylów
Wioleta Wasylów
W ostatnich dniach w Zespole Szkół nr 2 w Kołobrzegu odbyły się Targi Edukacyjne. Pojawiły się tam tłumy uczniów zainteresowanych ofertą szkół średnich w regionie.

Od trzynastu lat targi są organizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kołobrzegu. Co roku odbywają się one w innej szkole. - Rok 2019 ogłoszono rokiem szkolnictwa zawodowego, stąd poradnia wybrała na gospodarza szkołę, która w Kołobrzegu kształci w największej liczbie zawodów - Zespół Szkół nr 2 im. Bolesława III Krzywoustego - mówi Barbara Wolańska, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Ten rok jest szczególny, bo teraz do szkół średnich będą szli zarówno absolwenci podstawówek, jak i gimnazjów. Poradnia zapowiedziała, że pomoże szkołom lokalnym przygotować się do tego.

Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Przyjechały również klasy z Trzebiatowa i Bobolic

dodaje Justyna Pilarczyk, pedagog i doradca zawodowy z placówki organizującej targi. Na targach prezentowało się siedem szkół z powiatu kołobrzeskiego, ale to nie wszystko. Po raz pierwszy był na nich Zespół Szkół w Karlinie, który jako jedyny w okolicy proponuje kursy na prawo jazdy i oferuje kierunek mechatronika.

Istotnym elementem targów jest poradnictwo zawodowe. Chętni mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe. Nowością była natomiast możliwość spotkań z pracodawcami. - Uczniowie mogli porozmawiać np. z przedstawicielami firmy Kospel i Fanza, poszukującymi elektromechaników i ślusarzy - mówi dyrektorka zespołu Szkół nr 2, Dominika Pfeif. - W tym roku naszą perełką jest współpraca z Przewozami Regionalnymi Polregio, które oferują w lokalnej lokomotywowni pięć miejsc dla elektromechaników. Jeśli uda się nam otworzyć kierunek technik transportu kolejowego, spółka PKP obejmie programem stypendialnym uczniów i zapewni im pracę. W hotelach Leda, Shuum i Aquarius szukają kucharzy, kelnerów i obsługi hotelowej. Praktykę jako cukiernik i piekarz będzie można mieć w Piekarni Wierzbowscy – dodaje. Jej szkoła chce także, z pomocą firmy Ojej Ramony Aleksiuk, odświeżyć zawód krawca, który jest dziś coraz rzadziej praktykowany.

Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu nie kusił nowymi kierunkami, ale np. Szkolną gazetą i telewizją, współpracą ze szkołami wyższymi, realizowaniem projektu inscenizacji Powstania Warszawskiego i międzynarodowymi warsztatami. Z Izraelem, jako jedyne, współpracuje natomiast mające oddziały dwujęzyczne I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Zespół Szkół Społecznych mi. Z. Herberta zachęcał nowym językiem uzupełniającym – francuskim i wizytami na Uniwersytecie w Berlinie, natomiast Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich - zapleczem, współpracą z różnymi ośrodkami i wymianami uczniowskimi z Danią i Niemcami.

W Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie planują otworzyć kierunek technik mechanik - obróbka skrawaniem. Mają również bardzo perspektywiczny kierunek technik lotniskowych służb operacyjnych. Współpracują ściśle z Portem Lotniczym Szczecin-Goleniów. W Zespole Szkół Morskich zwracano uwagę na to, że na rynku pracy jest obecnie duże zapotrzebowanie na mechaników i nawigatorów, dlatego ich absolwenci na pewno znajdą pracę.

Chyba największym zainteresowaniem cieszył się Zespół Szkół mi. Henryka Sienkiewicza, a szczególnie informatyka w ich Technikum Zawodowym

mówi dyrektorka placówki organizującej targi. Według niej technika i szkoły branżowe mają coraz lepszą opinię i cieszą się dużym powodzeniem. Jednak wśród młodzieży, która przyszła na targi pojawiały się różne głosy. - Szkoły zawodowe i technika są lepsze dla osób, które nie chcą iść na studia – mówi Tymon Sadowski ze Szkoły Podstawowej nr 7. Uczennica tej samej szkoły, Milena Korgul miała z kolei odmienne zdanie. - Myślę, że ogólnie dobrze się mówi o szkołach branżowych – twierdzi.

Jednak, jak zapewniali organizatorzy, niezależnie od swojej opinii i preferencji, każdy na targach mógł znaleźć coś dla siebie. Szczególnie, że stoiska z każdej ze szkół prześcigały się, by jak najlepiej wypaść i oferowały różne pokazy, zgodnie ze swoją specjalizacją i kierunkami, jakie na nich są. I tak uczennice ZS nr 2 robiły fryzury, a np. młodzież ze szkoły mundurowej w Gościnie pokazywała, jak obchodzić się z bronią.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto