Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie doświetlenie tymczasowego przejścia przy zastępczym targowisku w Kołobrzegu

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Przejście przez ul. VI Dywizji Piechoty, jeszcze przed ponownym pomalowaniem pasów i przed tragedią
Przejście przez ul. VI Dywizji Piechoty, jeszcze przed ponownym pomalowaniem pasów i przed tragedią Iwona Marciniak
Jest decyzja o doświetleniu tymczasowego przejścia dla pieszych przy zastępczym targowisku w Kołobrzegu. Niecały tydzień temu, na tym właśnie przejściu dla pieszych, potrącono starszą kobietę i jej męża. Mężczyzna zdążył się uchylić, tylko otarł się o wjeżdżające na pasy auto. Mercedes uderzył z impetem w pieszą. Mimo prób ratowania jej życia, zmarła w kołobrzeskim szpitalu. O tym, że przejście nie jest bezpieczne, alarmujemy od początku stycznia.

Kołobrzeskie targowisko przy ul. Trzebiatowskiej przechodzi długo oczekiwany, kapitalny remont. Do czerwca handel odbywa się więc w zastępczej lokalizacji, przy ul. VI Dywizji Piechoty, przy dwupasmówce - wyjeździe m.in. na S6 (węzeł Kołobrzeg - Wschód). Ta lokalizacja to owoc długo wypracowywanego kompromisu zawartego między magistratem i reprezentującą go spółką Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska, a handlującymi.

Targowisko przy VI Dywizji Piechoty, naprzeciw cmentarza komunalnego, działa od grudnia. Lokalizacja pogodziła wszystkich - wszak ma być tylko czasowa - ale ma niestety poważny minus: każdy, kto chce dostać się na teren targowiska, albo z niego wrócić, musi przejść przez jezdnię, właśnie wspomnianą dwupasmówkę. Bo wzdłuż ul. VI Dywizji Piechoty, po stronie targowiska, nie ma chodnika, którym można by dojść z pobliskiego przystanku Komunikacji Miejskiej.

By usprawnić komunikację, wyznaczono tymczasowe przejście dla pieszych, wprowadzono oznakowanie pionowe (z ograniczeniem prędkości do 30 km na godzinę włącznie) i namalowano pasy. Te szybko się zatarły. Po naszej interwencji z początku stycznia, MZZDiOŚ wymalował je od nowa. Niedługo później i tak doszło do tragedii.

O tym, że przy porannej "szarówce" jest najniebezpieczniej, alarmowali nas już na początku stycznia zarówno handlujący, ich klienci, jak i sami kierowcy. Ci ostatni narzekali, że w mroku nie widać nie tylko zacierających się pasów na jezdni, ale i ciemno ubranych pieszych. - Tu potrzebna jest sygnalizacja świetlna - ta uwaga pojawiała się najczęściej.

Już wtedy, rzecznik prezydenta, Michał Kujaczyński, tłumaczył nam, że wprowadzenie sygnalizacji świetlnej wymagałoby przeprowadzenia czasochłonnej procedury zmiany organizacji ruchu.

Już po tragedii, przy udziale policji uradzono więc żeby doświetlić przejście. - Na przejściu mają się pojawią się dodatkowe, tymczasowe punkty świetlne - tłumaczy prezes MZZDiOŚ, Jacek Kurzaj. Punkty świetlne, czyli dodatkowe, przenośne latarnie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto