Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 5 listopada w Kołobrzegu drożeje ciepło. Aż o blisko 19 procent

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Zaledwie 7 maja kołobrzeżanie usłyszeli, że ciepło produkowane przez Miejską Energetykę Cieplną rośnie o 6,5 procent. Minęło pięć miesięcy i oto mamy kolejną podwyżkę i to o prawie 19 procent. A już za pół roku szykuje się następna.

Wtedy, w maju, prezes Andrzej Olichwiruk usprawiedliwiał wtedy tę podwyżkę poważnym wzrostem opłat za uprawnienia do emisji CO2. Cena ciepła wzrosła, mimo że taryfy zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki na 12 miesięcy, weszły w życie zaledwie 1 października ubiegłego roku. Teraz mamy już drugi w ciągu roku skok cen. I to znacznie bardziej odczuwalny. - W związku z upływem terminu ważności Taryfy dla ciepła przypadającym na dzień 1 października, w lipcu MEC złożyła kolejny wniosek taryfowy – poinformował prezes w informacji rozesłanej do mediów. - W wyniku prowadzonego postępowania, Urząd Regulacji Energetyki w Szczecinie decyzją z dnia 21 października, zatwierdził kolejną taryfę, która będzie obowiązywała od dnia 5 listopada. Taryfa ta zakłada wzrost cen ciepła średnio o 19,35 % .

Na pocieszenie: jak dodał prezes: - URE rozpatrując wniosek taryfowy zawsze dba o to aby nowa taryfa tylko rekompensowała koszty wytwarzania ciepła. Podwyżki te nie generują dodatkowego zysku.
Jaki jest więc powód podwyżek? - Wzrost cen ciepła jest wynikiem drastycznego wzrostu kosztów jego wytwarzania. Głównie paliw i uprawnień do emisji CO2. Dla porównania podam, że obecny koszt miału węglowego to 310,- zł/t a jeszcze rok temu wynosił on 236,- zł/t – czytamy.
Aktualna cena uprawnień do emisji CO2 przekracza 60 Euro za 1 tonę. Kiedy była kalkulowana poprzednia taryfa, cena ta wynosiła ok. 33 Euro. Rocznie MEC potrzebuje ok. 80 000 uprawnień, na które za rok 2019 spółka wydała ok. 9 mln zł, a za rok 2020 koszt ten wyniesie ok. 16 mln zł.

Niestety najwyższy wzrost ceny ciepła dotknie Podczele. Ale tu powodem jest wprowadzona ostatnio przez GENGAZ podwyżka cen gazu aż o 170 %. To nowa sytuacja, bo przez ostatnie lata, gdy MEC zapowiadał podwyżki spowodowane m.in. rosnącą ceną miału węglowego, mieszkańcy Podczele mogli cieszyć się z gazowej, ekologicznej kotłowni.
Tym razem jak słyszymy, koszty paliw i uprawnień, to nie jedyne czynniki mające wpływ na ceny ciepła. Nie bez znaczenia są też podwyższone koszty materiałów (głównie stali) potrzebnych do realizacji remontów i konserwacji. - Nie wykluczamy dalszego wzrostu cen w pierwszej połowie 2022, kiedy to wejdą w życie nowe ceny energii elektrycznej i gazu z PGNiG, z którego korzystamy do końca 2021 roku po niższej ceny na podstawie promocyjnej umowy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto